GeriAvrupa ‘Kilise, Müslümanlara iftar verdi ama medya görmedi!’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Kilise, Müslümanlara iftar verdi ama medya görmedi!’

‘Kilise, Müslümanlara iftar verdi ama medya görmedi!’

Almanya’nın Hessen Eyalet Meclisi Başkanı Nobert Kartmann, Ortodoks Kilisesi St. Petrus ve Paulus Topluluğu’nun iftar davetinin medyada yer almamasına sitem etti. Kartmann, “Alman televizyonları burada olup biteni yayınlamalıydı” dedi.

ANTAKYALILARIN Butzbach kentinde oluşturdukları Ortodoks Kilisesi St. Petrus ve Paulus Topluluğu, Müslümanlara iftar verdi. İftara Hessen Eyalet Meclisi Başkanı Nobert Hartmann, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Din Ataşesi Ramazan Dağlı, Almanya Türk Toplumu Eş Genel Başkanı Atila Karartı, DİTİB Hessen Başkanı Salih Özkan, Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin’in de aralarında olduğu 100 kadar konuk katıldı. 

Meclis Başkanı Hartmann, verilen iftarın dünyada eşine az rastlanır bir yemek, büyük bir ütopya olduğunu belirterek, “Münih Garı’nda küçük bir saldırı olsa bütün medya günlerce haberini verir. Burada farklı inançtan 100 insan iftarda buluşuyor. Bunu ise basın görmüyor. Alman televizyonları burada olup biteni yayınlamalıydı. Her dinde mutluluk duyacağımız noktalar var. Birbirimize yakınlaşmamız için iyi bir fırsat” diye konuştu.

‘RAMAZAN BİZİ BİRBİRİMİZE YAKINLAŞTIRIR’
Frankfurt’ta göreve geldiğinden beri en anlamlı günü yaşadığını belirten Başkonsolos Burak Karartı da Antakyalılarla gurur duyduğunu söyledi. Ramazan ayının insanların yakınlaşmasında ve tüm insanlığa katkıda bulunmasını dilediğini kaydeden Karartı, “Mukaddes değerler ve insanı duyguları hatırlamamız açısından da önemli aydır. İnsanlar bir iletişim aracı olarak görebilir. Ramazan, bizi birbirimize yakınlaştırmaya, paylaştırmaya sevktir. İslamofobi, ırkçılık gibi aşırı söylemlere karşı insanlık olarak değerlerimizi göstermektir” diye konuştu.
Alman Sağlık Vakfı Başkanı Yaşar Bilgin ise hem iftarı düzenleyenler hem de iftara katılanları cesaretleri nedeniyle kutladığını söyledi.

‘DİYALOĞA KATKI İÇİN DÜZENLEDİK’
Ortodoks Kilisesi St Petrus ve Paulus Topluluğu İkinci Başkanı Cemil Kabaca dinler ve kültürler arası diyaloga katkıda bulunmak istediklerini söyledi. Tüm dinlerde karşılıklı saygı, hoş görü ve yardımseverlik gibi temel değerler olduğunu kaydeden Kabaca, çabaların barışçıl, dostça birlikte yaşam için sinyal olmasını istediklerini belirterek, “Ramazan Bayramı tüm dünyaya hayırlı olsun” dedi.
St. Petrus ve Paulus Topluluğu üyesi İlyas Mityesoğlu, 500 kişilik bir cemaat olduklarını belirtti. 1960 yıllarda iki ailenin Butzbach’a gelmesiyle topluluğun ilk adımlarının atıldığının kaydeden Mityesoğlu, “Geçtiğimiz yıl kilisemizi de inşa etmeye başladık. Kaba inşaatı bitti. Kilisemizi yalnızca üyelerimizin bağışlarıyla yapabiliyoruz. Belediyeden bir yardım alamadık. Yıl sonunda bitirmeyi amaçlıyoruz. Gençlik, kadın, çocuklar için çalışmalarımızı dernek lokalimizde yapabiliyoruz. İnancımızı ve kültürümüzü yaşatmak için büyük çaba sarf ediyoruz” diye konuştu.

‘Kilise, Müslümanlara iftar verdi ama medya görmedi’

Norbert Kartmann

‘Kilise, Müslümanlara iftar verdi ama medya görmedi’
Burak Karartı Yaşar Bilgin

‘Kilise, Müslümanlara iftar verdi ama medya görmedi’

‘Kilise, Müslümanlara iftar verdi ama medya görmedi’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle