GeriAvrupa Kenyalı atlet Eliud Kipchoge, Berlin’de rekor kırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kenyalı atlet Eliud Kipchoge, Berlin’de rekor kırdı

Kenyalı atlet Eliud Kipchoge, Berlin’de rekor kırdı

Kenyalı atlet Eliud Kipchoge, Berlin Maratonu’nda 18 saniye farkla dünya rekoru kırdı. Kipchoge, 120 bin euroluk para ödülünün de sahibi oldu.

ALMANYA’da koşulan 45. Berlin Maratonu’nu Kenyalı atlet Eliud Kipchoge kazandı. Yarışı baştan itibaren önde götüren ve neredeyse son 17 kilometreyi tek başına koşan 33 yaşındaki Eliud Kipchoge, 42 bin 195 metrelik yarışı 2 saat 1 dakika 39 saniyede koşarak yeni bir dünya rekoru kırdı. Eski rekor ise 2 saat 1 dakika 57 saniyeyle yine Kenyalı atlet olan Dennis Kimetto'ya aitti. 18 saniye farkla yeni rekorun sahibi olan Kipchoge, 120 bin euro para ödülünün de sahibi oldu. Normalde maratonu kazanan atletlere 40 euro, rekor kırılması durumunda ise 50 bin euro ekstra para ödülü veriliyor. Ancak Eliud Kipchoge maratonu 2 saat 4 dakikanın altında koştuğu için artı 30 bin euro daha aldı.

Kenyalı atlet Eliud Kipchoge, Berlin’de rekor kırdı

Maratonun ardından antrenörü ve menajerine teşekkür eden Kipchoge, rekor kırdığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Kipchoge, “Kendimi kahraman gibi hissediyorum. Son 17 kilometreyi tek başıma koştum. Bu bizim yarış öncesi planladığımız bir taktikti” dedi.

EKOR KATILIM OLDU
Bu yıl 45’incisi koşulan maratona, dünyanın değişik ülkelerinden 44 bin 389 atlet katıldı. Berlin Eyalet Başbakanı Michael Müller’in saat 09.15’de start vermesiyle başlayan maraton, 1974 yılından beri yapılıyor ve en fazla katılım bu yıl gerçekleşti.
Maratonda erkekler kategorisinde ikinciliği 2 saat 6 dakika 23 saniye Amos Kipruto ile alırken, Wilson Kipsang ise 2 saat 6 dakika 48 saniye ile üçüncü oldu. Kadınlarda ise birinciliği yine Kenyalı atlet Gladys Cherono kazandı. Cherono yarışı 2 saat 18 dakika 11 saniye ile tamamladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle