GeriAvrupa "Kaza değil, katliam": Facianın korkunç detayları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Kaza değil, katliam": Facianın korkunç detayları

"Kaza değil, katliam": Facianın korkunç detayları
refid:27208961 ilişkili resim dosyası

Avrupa’ya gitmek üzere yola çıkan mültecileri taşıyan teknelerin batması 700 kişinin ölümüne sebep oldu. Kurtarılan iki kişi ise teknenin bilerek batırıldığını iddia etti.

Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) bugün Roma'da yaptığı açıklamada, tekne faciasında ölen kişi sayısının 700'e çıktığını açıkladı. Perşembe günü meydana gelen faciadan kurtarılan iki Filistinli,içinde 500 kişi olan teknenin kasıtlı olarak batırıldığını iddia etti.

Kurtarılan iki Filistinli göçmen, teknenin insan simsarları tarafından kasıtlı olarak batırıldığını ifade etti. Tanıklara göre korkup, açık denizde bulundukları tekneden bir başkasına binmek istemeyen göçmenler, kasıtlı öldürüldüler. IOM açıklamasında, "eğer bu doğruysa, bu olanlar kaza değil, katlıamdır" diye konuştu. Ölen göçmenlerin Suriyeli, Filistinli, Sudanlı ve Mısırlı olduğu açıklandı.

Kaza değil, katliam: Facianın korkunç detayları


Daha önce de Libya’nın başkenti Trablus yakınlarından Avrupa’ya gitmek üzere yola çıkan mültecileri taşıyan teknenin batması 200 kişinin ölümü ile sonuçlanmıştı. 36 kişi kurtarılırken, onlarca kişi kayıplara karıştı. Donanma kurtarma operasyonu düzenleyen ekip sözcüsü, faciadan sonra çok sayıda cesedin suda yüzdüğünü, ancak gecenin çökmesiyle çıkarılamadığını belirtmişti.

Afrikalı göçmenler, yıllardır eski ve basit teknelerle Libya güzergahını kullanarak İtalya'ya gitmeye çalışıyor. İtalyan hükümeti, 2014 yılında 100 bin'den fazla göçmenin İtalyan kıyılarına ulaştığını duyurmuştu.

Kaza değil, katliam: Facianın korkunç detayları


Yorumları Göster
Yorumları Gizle