GeriAvrupa Katliam ırkçıya hizmet ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Katliam ırkçıya hizmet ediyor

Katliam ırkçıya hizmet ediyor
refid:27930755 ilişkili resim dosyası

Almanya’da Türk kökenlilerin kurduğu sivil toplum kuruluşlarından DİTİB, KRM, TGB, ATİB, ZMD, IGMG, TGD ve DIDF Paris katliamını kınadı. “Saldırı Avrupalı ırkçılara hizmet ediyor” diyen STK temsilcileri, açıklamalarında şu uyarıları yaptı:

DİTİB Yönetim Kurulu: Charlie Hebdo’ya yapılan menfur saldırıyı nefret ve şiddwetle kınıyoruz. Bütün insanlığa yapılmış saldırı olarak değerlendiriyor ve asla kabul edilemez buluyoruz. Fransa halkının ve bu saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısını paylaşıyoruz.

Müslümanlar Koordinasyon Kurulu (KRM) Sözcüsü Erol Pürlü: KRM, 12 insanın hayatını kaybettiği Charlie Hebdo’nun Paris bürosuna yapılan alçak saldırıyı şiddetle kınıyor. Terörün hiç bir dinde yeri yoktur. Biz bu alçak saldırıyı şiddetle kınıyor ve hayatını kaybeden yakınlarının acılarını paylaşıyor ve başsağlığı diliyoruz.

ÖNYARGIYI KÖRÜKLÜYOR

Berlin Türk Cemaati (TGB) Başkanı Bekir Yılmaz: Avrupa’da İslam düşmanlığının zirveye ulaştığı, İsveç gibi birçok yerde haftada iki üç caminin kundaklandığı dönemde, Almanya’da Pegida gibi İslam karşıtlarının eylemlerine demokrat insanlar tepki gösteriyordu. Tam bu süreçte İslam karşıtlarının değirmenine su taşıyacak bir katliam düzenleniyor. Bunun Müslümanlara zerre faydası yok. Pegida ve Pro Köln gibi gruplar açıklamalar yapıp, bu eylemler bizim söylediklerimizi pekiştiriyor diyor. Sonuçlarına ve ırkçıların açıklamalarına bakacak olursak bu eylem Avrupalı ırkçı gruplara hizmet ediyor. Avrupa’daki tüm Müslümanlar töhmet altında kalıyor. Bir Alman televizyonunun yaptığı araştırma, toplumun yüzde 60’ının, İslami kuruluşların eylemi lanetlemesine inanmadığını gösteriyor.

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner: Katillerin milli, kimliği ve dini ne olursa olsun veya hangi gaye uğruna bu katliam yapılırsa yapılsın, ATİB olarak şiddetle ve nefretle kınıyor, lanetliyoruz. Peygamber Efendimiz’in karikatürünün söz konusu yayın organında basmış olmasını gerekçe göstermeye kalkışanlar bilmelidirler ki; böylesi bir insanlık dışı saldırıya biz Müslümanlar herkesten daha çok karşı çıkar, lanetleriz. Çünkü, kimler tarafından sahnelendiği bizce meçhul olan bu tür kanlı eylemler, herkesten daha çok Müslümanlara zarar vermektedir. Pegida ve benzeri İslam karşıtı eylemlere karşı sağduyulu Avrupalıların kitleler halinde karşı eylemlere başladığı bir anda Paris’te böylesi kanlı bir terör eyleminin İslam adına, şayet doğruysa, ki olmamasını temenni ediyoruz, gerçekleştirilmiş olması, son derece düşündürücüdür.

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) Başkanı Aiman Mazyek: Saldırı özgür toplumuza yöneliktir. Saldırı inancımıza ihanettir ve Müslüman prensiplerine leke bulaştırmaktır. Biz herkesi, aşırı grupların toplumu bölme, dinler arasında nefret ve anlaşmazlığa götürecek, barışçı dindar çoğunluğu toplumun paryası yapacak hain planlarına hizmet etmemeye çağırıyoruz.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Mustafa Yeneroğlu:

Saldırganların 12 kişiyi öldürüp birçok kişiyi yaralaması hepimizi derinden sarsan ve şok eden bir olaydır. Kimden geldiği ve kime yöneltildiği fark etmeksizin bu tarz şiddet eylemlerinin tek hedefi toplumsal huzur ve barışı zedelemektir. Bu anlamda saldırganların hedeflerine ulaşmaması için her zamankinden daha fazla birbirimize kenetlenmeli ve şiddet eylemleriyle toplumsal birlikteliğin zedelenemeyeceğini herkese göstermeliyiz. Toplumun her kesimini şoke eden ve bizleri derinden sarsan bu saldırıyı tüm içtenliğimizle kınıyoruz! Saldırıda vefat edenlerin yakınları ile tüm Fransa toplumuna sabır ve başsağlığı diliyoruz.”

Almanya Türk Toplumu (TGD) de bir açıklama yaparak terör saldırısını sert şekilde kınadı. TGB, her durumda, bu korkunç eylemi aşırı sağcı ve ırkçı grupların enstrümanlaştırmasına izin verilemeyeceğinin altını çizdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) ise insanlık dışı bu katliamın Avrupa’da farklı inanca sahip insanlar arasında düşmanlığı yeniden körüklemeyi hedeflediğine dikkat çekti, kardeşliği güçlendirme çağrısı yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle