Kanser hastası çocuklar için pedal çevirecek

Mahmut TOSUN - BERLİN/DHA
15.08.2014 - 11:09 | Son Güncelleme:

Almanya'nın başkenti Berlin'de yaşayan İsmail Çevik, kanser hastası çocuklar yararına bisikletle Kuzey Kutbu'na gidiyor. Berlin'li gazeteci İsmail Çevik, Alman İlik Bankası DKMS işbirliği ile çıkacağı yolculuğu süresince toplayacağı paraları lösemi hastası çocuklar yararına DKMS'e bağışlayacak.

İsmail Çevik, üç haftada 3 bin 300 kilometre yol kat ederek Kuzey Kutbu dairesinin, karayoluyla gidilebilen en uç noktasına ulaşmayı hedefliyor.

Almanya'da her 16 dakikada bir kişiye kanser teşhisi konulduğunu hatırlatan Çevik, "Bunların ne yazık ki çoğu çocuk ve gençlerden oluşuyor. Aralarında Türk toplumundan da bir çok insan var. DKMS bu konuda faydalı çalışmalar yapıyor. Bu yolculukla kan kanserine karşı Türk toplumunun duyarlılığını artırmak istiyorum. Bu arada yeni coğrafyalar, yeni insanlar ve farklı kültürler tanıma fırsatım olacak" dedi.

Çevik, Almanya'dan çıkıp, Danimarka, İsveç ve Norveç üzerinden, Atlantik Kıyısı ve Norveç Fyortlarını geçerek Avrupa kıtasında karayoluyla ulaşılabilen son noktaya gidecek. İsmail Çevik, bisikletle Kuzey Kutbu sınırına giden ilk Türk olacağını sözlerine ekledi. Çevik, uzun yolculuğunun startını Federal Almanya Parlamentosu'nun önünde verdi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı