Kadın gardiyanların tacizine uğradığını iddia ediyor

Birce BORA / LONDRA
22.01.2015 - 00:00 | Son Güncelleme:

Guantanamo’da kadın gardiyanların tacizine uğradığını iddia ediyor

ABD’nin terör şüphelilerini hapsetmek için kullandığı Küba yakınlarındaki Guantanamo Cezaevi’nde tutulan mahkumlardan biri olan Mohamedou Ould Slah 6 yıllık bir hukuk savaşının ardından yayınlamayı başardığı anı kitabında hapishanede kadın gardiyanların cinsel tacizine uğradığını iddia etti.

12 yıldır Guantanamo’da tutulduğunu ancak hiç mahkemeye çıkartılmadığını söyleyen Moritanya vatandaşı Mohamedou Ould Slah 1990 yılında Sovyetler Birliği’ne karşı savaşmak için El Kaide’ye katıldığını ancak 1992 yılında örgütü terk ettiğini iddia ediyor.

11 Eylül’den sonra Los Angeles’ta gerçekleştirilen bir terör eyleminde rol oynadığı iddiası ile tutuklanan 44 yaşındaki adam kitabında “Kadın gardiyanlar bluzlarını çıkartıp benimle açık saçık konuşmaya başlardı, ancak bu o kadar canımı sıkmazdı. Beni en çok rahatsız eden bu kadınların beni üçlü sekste rol oynamaya zorlamasıydı. Biri önüme biri arkama geçer vücutlarını bana sürterlerdi. Bu sırada açık saçık konuşur, cinsel organımla oynarlardı” diyor.

Kısmen sansürlü olarak yayınlanan Guantanamo Günlüğü isimli kitapta Slah işkence sonucu hakkında hiç bir şey bilmediği terör eylemlerinde rol oynadığını kabul ettiğini de anlatıyor.

Kitabın yayınlanması ile birlikte Slah’ın serbest bırakılması için yürütülen kampanyalar da hız kazandı. İnsan hakları aktivistleri hakkında hiç bir delil bulunmayan ve hapishanede yıllardır akıl almaz bir çok işkenceye maruz bırakılan mahkumun halen serbest bırakılmamış olmasının kabul edilemez olduğunu söylüyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı