GeriAvrupa ‘Johnson artık partimizi temsil etmiyor’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Johnson artık partimizi temsil etmiyor’

‘Johnson artık partimizi temsil etmiyor’

Danimarka’nın getirdiği peçe yasağı hakkında yazdığı makalede kullandığı benzetmelerle tepki çeken İngiltere eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson için şimdi de özür dilemesi ve partiden ihraç edilmesi çağrısı yapıldı.

BAŞBAKAN Theresa May, peçeli kadınları ‘banka soyguncusuna’ ve ‘posta kutusuna’ benzeten Johnson’ın ifadelerinin kırıcı olduğunu söyledi. Johnson’ın kullandığı dilin yanlış olduğunu belirten May, eski bakana yapılan “Özür dile” çağrılarını da desteklediğini söyledi. May, “Burada önemli olan, insanların dinlerinin gereklerini yerine getirme hakkına sahip olmaları, burka ile peçe konularında nasıl giyineceklerini kadınların kendilerinin seçmesi gerektiğini düşünüyor olmamız. Kadınların, nasıl isterlerse öyle giyinebileceklerini düşünüyorum” diye konuştu

İHRAÇ EDİLMELİ
İngiltere Parlamentosunun üst kanadı Lordlar Kamarası üyesi ve ülkenin ilk Müslüman kadın bakanı Barones Sayeeda Warsi de Johnson’ın başbakanlık yarışı için popülerliğini artırmak için bu tür açıklamalar yaptığını savundu.
Barones Warsi, Johnson için “Umarım disipline gider” derken, iktidardaki Muhafazakar Partinin Müslüman Forumu (CFM) Kurucusu ve Lordlar Kamarası üyesi Lord Mohamed Iltaf Sheikh de eski bakana yönelik ‘şiddetli bir eyleme’ ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Sheikh, “Artık özür dilese de yetmez. Johnson artık partimizi temsil etmiyor. Partiden ihraç edilmeli” dedi.

BENZETMELERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ
Johnson, Danimarka’nın getirdiği peçe yasağı hakkında İngiliz Daily Telegraph gazetesi için kaleme aldığı makalede, peçeli kadınları ‘banka soyguncusu’ ve ‘posta kutusuna’ benzetmişti. Peçeli kadınlar için “Tamamen komikler” ifadesini kullanan Johnson, bu kadınların ‘isyankar ergenlere’ benzediğini savunmuştu.
Eski bakanın, Danimarka’nın kamusal alanda peçe takılması yasağını eleştirdiği yazısında kullandığı benzetmeler İngiliz kamuoyunda tepki çekmişti.
Johnson’ın yorumlarına tepki gösteren Britanya Müslüman Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Miqdaad Versi, eski bakanının ‘aşırı sağa’ kaydığını ifade etmişti. Konsey, parti liderliğinin Johnson’ı özür dilemeye çağırması gerektiğini bildirmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle