GeriAvrupa İyi eğitimli ve unutkansanız dikkat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İyi eğitimli ve unutkansanız dikkat

İyi eğitimli ve unutkansanız dikkat
refid:27798507 ilişkili resim dosyası

Hollanda’daki Erasmus Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği bir araştırma hafıza problemleri yaşayan eğitimli insaların felç geçirme riskinin normalden daha yüksek olduğunu ortaya çıkarttı.

55 yaşın üzerindeki 9 bin kişinin 22 yıllık sağlık bilgilerini inceleyen araştırmacılar, hafıza problemleri yaşadığını söyleyen kişilerin felç geçirme riskinin bu yönde şikayetleri olmayan yaşıtlarından %20 daha fazla olduğunu tespit etti.

Uzmanlar hafıza problemleri ile felç geçirme riski arasındaki bağlantının eğitim düzeyi ile doğru orantılı olarak da arttığını belirtti.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Arfan Ikram, eğitimli insanların idraksal hastalıklara daha zor yakalandığını bu nedenle hafıza sorunları yaşamaya başlamalarının beyinlerinde bazı başka problemlerin olabileceğine işaret ettiğini söyledi. Ikram ayrıca eğitimli insanların hafıza problemlerini tespit etmekte eğitimsiz kişilere göre daha başarılı olduğunu belirtti ve bu durumun da araştırma sonuçlarını etkilemiş olabileceğine dikkat çekti.

Araştırma Stroke isimli akademik dergide yayınlandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle