GeriAvrupa İtalya'da terör operasyonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalya'da terör operasyonu

İtalya'da terör operasyonu
refid:28559112 ilişkili resim dosyası

İtalyan polisi, uzun süredir devam eden bir soruşturma kapsamında yabancı savaşçı toplamak maksadıyla terör örgütü DAEŞ'in propagandasını yapan, İtalya ve balkanlarda faaliyet göstertiği iddia edilen bir hücre eve baskın düzenledi.

İtalyan basınına yansıyan haberlerde, ülkenin kuzeyindeki Brescia Cumhuriyet Başsavcılığı'nın çıkarttığı tutuklama emri doğrultusunda, 3 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınanlardan ikisinin Arnavut amca ve yeğen oldukları, birinin ise Fas kökenli 20'li yaşlarında bir İtalyan vatandaşı oldukları belirtilirken, Arnavut amcanın ülkesinde, yeğen ile diğer İtalyan vatandaşının ise Torino kentinde düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındıkları aktarıldı.

Terörle mücadele operasyonu kapsamında gözaltına alınan Arnavut amca-yeğenin terörizmle suçlandıkları, Fas kökenli İtalyan vatandaşının ise internet aracılığıyla terörizme destek olma suçunu işlediği ifade edildi.

Torino'da gözaltına alınan Fas kökenli İtalyanın, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden yayılan İtalyanca yazılmış "İslam Devleti, iletişim kurmak istediğin gerçeklik" isimli 64 sayfalık DAEŞ'i öven ve ona yabancı savaşçı kazandırmayı hedefleyen tezin yazarı olabileceği ifade edildi.

Güvenlik güçlerinin, Piemonte, Lombardiya ve Toskana bölgelerinde de DEAŞ sempatizanı olduğundan şüphelendikleri kişilere yönelik baskın ve arama faaliyeti yaptığı kaydedildi.

Bu arada, İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano da dün akşam yaptığı açıklamada, şüpheli faaliyetlerinden ötürü 25 kişinin sınır dışı edilmesine yönelik kararnameleri imzaladığını bildirdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle