GeriAvrupa İtalya’dan seks işçilerine ‘kıyafet’ şartı …
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalya’dan seks işçilerine ‘kıyafet’ şartı …

İtalya’dan seks işçilerine ‘kıyafet’ şartı …
refid:29863050-spot ilişkili resim dosyası

İTALYA’nın Spino d’Adda kasabası yönetimi, sokakta çalışan seks işçilerine kışkırtıcı kıyafetler giyme yasağı getirirken, güvenlik güçlerinin dikkatini çekmeleri için de yansıtıcı ceket giyme zorunluluğu koydu.

Ülkenin kuzeyindeki Cremona iline bağlı Spino d’Adda kasabası sokaklarında artık, müşteri çekmek için mini etek ve göğüs dekolteli kıyafetler giyen seks işçileri görülemeyecek.

Gece-gündüz yansıtıcı ceket giymek zorunda kalacak olan seks işçileri, akşam 18.00 ile sabah 08.00 saatleri arasında da etek yerine pantolon giyecek.

Bu yeni kurallara uymayanlara 500 Euro para cezası kesileceği, iki kez üst üste bu yasağı ihlal edenlerin haklarında ise hukuki işlem başlatılacağı belirtildi.

Söz konusu yasakların mimarı, Milano yakınlarındaki kasabanın merkez sağ kökenli Belediye Başkanı Paolo Riccaboni, bu şekilde mevcut mevzuatlardaki boşlukları doldurmayı amaçladıklarını söyledi.

AMAÇ, SEKSİ KIYAFETLERLE MÜŞTERİ ÇEKMELERİNİ ENGELLEMEK

Kasabasında fuhşu ortadan kaldırmaya kararlı olan Riccaboni, gelecek aydan itibaren yürürlüğe sokulması planlanan bu yeni düzenlemenin nedenini şöyle açıklıyor:

“4 yıl önce seks işçilerinin müşterilerine bazı cezalar getirmiştik. Ancak bu yeterli olmadı. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yeni yollara başvurmak istedik. Yeni tedbirler, hayat kadınlarına yansıtıcı ceket giyilmesini ve belirlediğimiz saatlerde pantolon giyilmesi zorunluluğu getiriyor. Böylece, örtünmesini sağladığımız bu kadınların, müşteri çekme olasılığını da daha aza indirmiş olacağız. Aynı zamanda güvenlik güçlerinin de onları daha rahat fark etmesini sağlayacağız.”

Riccaboni, burada yaşayanların çoğunun, seks işçileri görüntüsünden rahatsız olduğunu da dile getirdi.

İtalya’nın kuzeyindeki seks işçilerinin büyük kısmı, Doğu Avrupa ve Batı Afrika’dan gelenlerden oluşuyor.

Mayıs ayında Milano’da açılan ve 6 ay sürecek olan Expo 2015 Fuarı nedeniyle, bu bölgede gündelik çalışmaya gelen seks işçilerinde de aşırı artış olmuştu.

31 Ekim’de sona erecek olan Expo’yu 20 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Bu arada İtalya’da seks işçiliğinin yasal bir statüsü bulunmazken, 70 binin üzerinde kadının sokaklarda bu sektör için çalıştığı belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle