GeriAvrupa İsviçre'de seçmenler sandık başında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsviçre'de seçmenler sandık başında

İsviçre'de seçmenler sandık başında

İsviçreli 5 milyona yakın seçmen bugün 246 milletvekilini belirlemek için sandık başına gidiyor. Anketler aşırı sağ İsviçre Halk Partisi'nin seçimlerde birinci çıkacağını gösteriyor.

Yerel saatle 07.00'de başlayan oy verme işlemi 12.00'de sona erecek. Katılım oranının yüzde 50'nin altında kalması bekleniyor. İsviçre'de seçmenlerin büyük çoğunluğu tercihlerini, sandık başına gitmeden elektronik oylamayla ya da mektupla yapıyor.

Kampanya döneminde göçmenler ve sığınmacılar konusunun öne çıktığı seçimlerde, göçmen karşıtlığı ile bilinen ve minarelerin yasaklanmasında rolü olan aşırı sağ İsviçre Halk Partisi'nin (SVP) ilk sırada çkması bekleniyor.

7 partinin yarıştığı ve 200 sandalyeli Halk Meclisi ve 46 sandalyeli Senatörler Meclisi üyelerinin belirleneceği seçimlerde sonuçlar yerel saatle 19.00'da açıklanacak.

Nüfusu 8,2 milyon olan İsviçre, karmaşık siyasi yapısı ve seçim sistemi nedeniyle 50 yıldan uzun bir süre koalisyon hükümetleri tarafından yönetiliyor. Federal hükümet parlamento tarafından seçilen 7 bakandan oluşuyor.

Sağ partiler yükselişte

Son anketler, siyasi yelpazenin sağında bulunan SVP ve RadikalParti'nin (FDP) oylarını artıracağını gösteriyor.

Geçtiğimiz parlamento seçimlerinden birinci çıkan göçmen karşıtı SVP, anketlerde yüzde 30'a yakın destekle yine ilk sırayı alırken bunu yüzde 18'le Sosyal Demokrat Parti (SP) ve yüzde 16'yla FDP takip ediyor.

Mevcut hükümette sadece savunma bakanlığını elinde bulunduran SVP, bu seçimlerde oylarını artırarak ikinci bir bakanlık kazanmayı hedefliyor.

Aralık ayında belirlenecek yeni hükümet üyelerinin partilere dağılımında, oy oranları yanında stratejik ittifaklar önemli rol oynuyor

Seçimlerde farklı partilerden 12 Türk kökenli aday da yarışıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle