GeriAvrupa İsveç’te kilise, kuraklığa karşı halktan dua etmesini istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsveç’te kilise, kuraklığa karşı halktan dua etmesini istedi

İsveç’te kilise, kuraklığa karşı halktan dua etmesini istedi

Son yılların en kurak yaz mevsimini yaşayan İsveç’te kilise, yağmur yağması için halktan dua etmesini istedi.

İSVEÇ Kilisesinin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından yayımlanan duyuruda, kuraklıktan dolayı çiftçi ve besicilerin zor durumda olduğu belirtilerek, halktan yağmur yağması için dua etmesi istendi. Yağmur yağmamasından dolayı birçok çiftçinin endişe duyduğuna işaret edilen duyuruda, kuraklığın son bulması için en güzel fikrin dua edilmesi olduğu ifade edildi.

AB’DEN MADDİ DESTEK TALEBİ
İsveç hükümetinin de kuraklığa karşı kriz masası kurduğu bildirildi. Başbakanlık binasında konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Tarım Bakanı Sven-Erik Bucht da son aylarda yağmur yağmaması ve havanın aşırı sıcak gitmesi sebebiyle arpa ve buğday üreticisinin de içinde bulunduğu çiftçilerin büyük sıkıntıda olduğunu belirtti. Besicilerin de kışın hayvanlarına yem bulma telaşıyla hayvanlarını erken kestiğine değinen Bucht, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’ndan İsveçli çiftçi ve besicilerin ekonomik zararını karşılaması için istekte bulunduklarını söyledi.
Kuraklığın bir süre daha devam etmesi durumunda pek çok çiftçinin işinden olacağını vurgulayan Bucht, AB Komisyonu’nun bir an önce İsveçli çiftçilere yardım etmesi gerektiğininin altını çizdi.

ELEKTRİĞE YÜZDE 50 ZAM
İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre ise ülke son 66 yılın en sıcak bahar ve yazını geçiriyor. Aşırı sıcaklar nedeniyle birçok bölgede orman yangını çıkarken, Vestermanland bölgesinde 2.5 hektarlık bir alan yandı. Ayrıca, nisan ve mayıs aylarında yeterli yağış alamayan arazilerde hububatın yüzde 60’ının biçilemeyecek durumda olduğu bildirildi. Barajlarda suyun azalması nedeniyle de elektrik fiyatlarına geçici olarak yüzde 50 zam yapıldığı duyuruldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle