GeriAvrupa İstihbarat başkanı Merkel’le ters düştü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstihbarat başkanı Merkel’le ters düştü

İstihbarat başkanı Merkel’le ters düştü

Chemnitz’te aşırı sağcıların yabancıları kovalamasını Merkel, “Sürek avı” diye niteledi. Ancak Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans Georg Maassen, görüntülere rağmen “Sürek avına dair bir bilgi yok” diyerek Merkel’le ters düştü.

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel ile sözcüsü Steffen Seibert, aşırı sağcıların Chemnitz’te yabancılara karşı ‘sürek avına çıktıklarını, kentte kin ve nefreti yaydıklarını gösteren görüntülerin’ olduğunu söyleyip, “Bunun bizim hukuk devletimizde yeri yok” demişlerdi.

Almanya’nın iç istihbarat teşkilatı BfV Başkanı Hans Georg Maassen ise sürek avına dair elde belge ve bilgi bulunmadığını savundu. Bild gazetesine konuşan Maassen, bu görüntülerin kasıtlı, yanlış bilgi amaçlı olabileceğini savundu ve şöyle dedi:
“Medyada Chemnitz’de aşırı sağ sürek avıyla ilgili haberlere duyulan şüpheyi ben de paylaşıyorum. İstihbaratın elinde sürek avı yaşandığını gösteren bilgi yok. Bu konuyla ilgili internette dolaşan videonun otantikliği konusunda bir delil yok. Benim dikkatli değerlendirmeme göre, bunun bilinçli olarak Chemnitz’deki cinayette kamuoyunun dikkatini başka yöne çekmek için yalan bilgi olabileceğine dair iyi gerekçeler var.”

İstihbarat başkanı Merkel’le ters düştü
Hans Georg Maassen

NOEL PAZARI’NI HATIRLATTI
Maassen’e koalisyon ortağı SPD, muhalefet partileri Yeşiller ve Sol Parti sert tepki gösterdi. SPD’li Thomas Oppermann, Maassen için “Kafa karıştırıyor” dedi. Oppermann, “Chemnitz’den bu görüntüleri gördük. Tanıkları dinledik. Bir grup sosyal demokrat da saldırıya uğradı. Şiddetin devletin tekelinde olduğunu savunmak, istihbarat başkanı olarak Maassen’in görevi” diye konuştu.
Yeşillerli Renate Künast, “Maassen’in sözlerine bir milim dahi inanmam” dedi. Künast, Twitter hesabında Berlin’de Noel pazarına terör saldırısıyla ilgili de Maassen’in o zaman Meclis içişleri komisyonuna “Elde daha başka bilgi yok” diye ifade verdiğini, ancak sonra çok fazla bilgi ortaya çıktığını söyledi ve onun bu makamda yanlış biri olduğunu belirtti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle