GeriAvrupa İşte yaşlanmak için en iyi ülkeler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte yaşlanmak için en iyi ülkeler

İşte yaşlanmak için en iyi ülkeler
refid:30037891-spot ilişkili resim dosyası

Age UK International ve Southampton Üniversitesi’nin ortaklaşa hazırladığı ve dünya genelinde yaşlı insanların yaşam kalitelerini incelediği AgeWatch Index’te bu yıl ilk sırada İsviçre yer aldı.

Dünyanın 96 ülkesinde yaşlıların yaşam kalitesini verilen sağlık hizmetlerinin yeterliliği, gelir güvenliği, sosyal imkanlar, çalışma olanakları ve psikolojik sağlık gibi kriterleri göz önünde bulundurarak sıralayan endekste ikinci sırada Norveç, üçüncü sırada İsveç, dördüncü sırada ise Almanya yer aldı.

ABD’nin 9, İngiltere’nin 10, Fransa’nın ise 16. sırada yer aldığı listede Türkiye kendine ancak 75. sırada yer bulabildi.

Listenin 93. sırasında Gazze, 94. sırada Mozambik, 95. sırada Malawi, son sırada ise Afganistan yer aldı.

Türkiye gelir güvenliği listesinde 35, yaşlılara sunulan sağlık hizmetleri listesinde 52, yaşlıların iş ve eğitim imkanlarının değerlendirildiği “yeterlilik” başlıklı listede ise 93. Sırada yer aldı.

Yaşlıların fiziksel güvenliği, sosyal bağlantıları, kişisel özgürlükleri ve toplu taşımaya ulaşım imkanlarının göz önünde bulundurulduğu “Fırsat yaratan çevre” kategorisinde ise Türkiye 40. Sırada kendine yer buldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle