GeriAvrupa IŞİD'e destek veren 3 sanığın duruşması başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD'e destek veren 3 sanığın duruşması başladı

IŞİD'e destek veren 3 sanığın duruşması başladı
refid:28021755 ilişkili resim dosyası

Almanyada IŞİD'e maddi destek veren 3 sanığın duruşması Düsseldorfta başladı

Almanyanın Bonn kentinde IŞİDe maddi destek verdikleri gerekçesiyle tutuklanan ikisi kadın üç kişi, Düsseldorfta hakim karşısına çıktı. Biri 25 yaşında Alman ve Polanya vatandaşı, diğer ikisi ise 22 yaşlarında Alman vatandaşı olan kadın ve erkek tutuklu, yabancı terör örgütüne destek vermek ve ülke güvenliğine tehdit oluşturmak suçlarından yargılanıyor.

25 yaşındaki sanık, Mart 2014 tarihinden bu tarafa tutuklu bulunurken, diğer ikisi tutuksuz yarılanıyor. Sanıkları suçlu bulunmaları durumunda 10 yıla kadar hapis cezası bekliyor.

Tutuklu yargılanan 25 yaşındaki sanığın imam nikahıyla IŞİD militanıyla evli olduğu, Suriyeye gidip geldiği, birçok kez örgüte para gönderdiği, diğer iki kişinin de kendisine destek olduğu belirtiliyor.

Konuşmama hakkını kullanıyor

Tutuklu sanık mahkemede susmayı tercih ederken, sanığın avukatı Carsten Rubarth Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu WDRe yaptığı açıklamada, müvekkilinin susma hakkını sonuna kadar kullanacağını söyledi. Müvekkilinin imam nikahlı eşinin IŞİD videolarında görünmesinin ve gönderilen paraların terör için kullanıldığının iddiadan ibaret olduğunu belirten Rubarth, Almanyada ailenin toptan suçlu sayılması sözkonusu olamaz diye konuştu.

Yüksek güvelik altında başlayan mahkemenin 25 duruşmada tamamlanması öngörülüyor. Mahkeme, dava sürecinde 50 kişinin tanıklığına başvuracak.



Yorumları Göster
Yorumları Gizle