GeriAvrupa 'İş yeterliliği' testi geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'İş yeterliliği' testi geliyor

'İş yeterliliği' testi geliyor
refid:28243398 ilişkili resim dosyası

İngiltere hükümeti bundan böyle 4 haftadan uzun süreli doktor raporu almak isteyen kişilerin “iş yeterliliği” testinden geçirileceğini açıkladı.

Yetkililer, tüm doktorların uzun süreli rapor alması gereken hastalarını “işe dönüp dönemeyeceklerini” tespit edecek özel şirketlere yönlendirmeye teşvik edildeceğini belirtti.

Uygulamanın bu ay 20 doktor muayenehanesinde deneneceği ve ilkbaharda tüm ülkede geçerli olacağı açıklandı.

Hükümet 4 yılda 134 milyon sterline mal olacak uygulamanın amacının sağlıklı vatandaşların çalışamayacak kadar hasta olduklarını iddia ederek devlet yardımı almasını engellemek olduğunu belirtti.

Uzmanlar, her yıl bir milyondan fazla kişinin bir aydan uzun süreyle doktor raporu alarak çalışmadığını ve bu durumun ülke ekonomisine yaklaşık 9 milyar sterline mal olduğunu belirtti.

Bir çok doktor ise uygulamaya şiddetle karşı çıktı ve hastalarını bu sürece maruz bırakmaya niyetlerinin olmadığını söyledi. Uygulamayı eleştiren doktorlar “Bu sistemin hükümet tarafından devlet yardımlarına ihtiyaç duyan, gerçekten hasta vatandaşları cezalandırmak için kullanılabileceğini” belirtti.

Britanya Tabipler Birliği ise deneme süreci boyunca uygulamayı yakından inceleyeceklerini ve “Özel şirketlerin siyasi ya da ekonomik amaçlarla insanları hasta olmalarına rağmen çalışmaya zorladığını tespit etmeleri durumunda uygulamaya verdikleri desteği geri çekeceklerini” belirtti.

Tabipler Birliği sürecin etkili olabilmesi için tüm doktor ve hastaların bu uygulamaya katılmaya zorlanması gerektiğinin de altını çizdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle