GeriAvrupa IRKÇIYA KARŞI HAYDİ SOKAĞA
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IRKÇIYA KARŞI HAYDİ SOKAĞA

IRKÇIYA KARŞI HAYDİ SOKAĞA
refid:27883649 ilişkili resim dosyası

Almanya’da İslam ve göçmen karşıtı Pegida’nın Köln’deki uzantısı Kögida, pazartesi günü gösteri yapacak. Buna karşılık Pegida ve Kögida karşıtları da bu grupları protesto için meydanlara inecek... Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Türkleri de karşı gösterilere katılmaya çağırdı.

Köln’deki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri düzenledikleri basın toplantısı ile Türklere, Pegida ve Kögida karşıtı gösteriye katılma çağrısı yaptı.

IRKÇIYA KARŞI HAYDİ SOKAĞA Irkçılık karşıtı gösteriye Metin Külünk de katılıyorBasın toplantısına Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB), İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), İslam Kültür Merkezleri (VIKZ), Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD), Türk-Alman Yazarlar Birliği (TAB), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Müslümanlar Koordinasyon Kurulu (KRM), Avrupa Ehlibeyt Alevi Federasyonu, Almanya Alevi İslam Birliği (AAIB) ve Avrupa Türk Caferiler Birliği’nden temsilciler katıldı.

IRKÇIYA KARŞI HAYDİ SOKAĞA DİDF'ten sokak çağrısıIRKÇIYA KARŞI HAYDİ SOKAĞA Cem Özdemir: PEGIDA Almanya demek değildir!HERKESİ ÇAĞRIYORUZ

Katılımcılar adına yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
“Bu inisiyatif ve ittifak, İslam düşmanlığına, ırkçılığa, yabancı düşmanlığına ve yabancılara yönelik nefrete karşı tavır koyuyor. Dahilde ve hariçte camilere ve İslam dinine mensup insanlara yönelik yapılan saldırıları büyük bir endişeyle takip ediyoruz. Köln halkı 5 Ocak’ta ‘Köln stellt sich quer’ (Köln karşı koyuyor) sloganıyla yürüyecektir. Herkesi bu gösteriye katılarak İslam düşmanlığı, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve yabancılara yönelik nefrete karşı tavır koymaya çağırıyoruz.”

IRKÇIYA KARŞI HAYDİ SOKAĞA


KATEDRAL KARARACAK

KÖGIDA’nın yapacağı gösteri sırasında Köln Katedrali’nin dış cephesindeki ışıklar sönecek. Katedral yetkilisi Norbert Feldhoff, Köln Katedrali’nin yabancı düşmanlığını, dışlamayı ve ırkçılığı protesto etmek amacıyla belirgin bir sinyal vereceğini kaydetti.Daha önce de Dresden kentinde Semperoper adlı opera evi de Pegida eylemleri sırasında dış cephesindeki aydınlatma ışıklarını açmamıştı.

IRKÇIYA KARŞI HAYDİ SOKAĞA


ALMANYA'NIN PARÇASIYIZ

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Türklerin ve diğer göçmen grupların artık Almanya’nın bir parçası olduğunu söyledi. Bu yüzden karşı gösterilere Türklerin de katılması gerektiğini belirten Çelik, şöyle dedi:
“5 Ocak’ta Köln’de ama daha sonra Almanya’nın diğer şehirlerinde yapılacak Pegida karşıtı yürüyüşlere destek vermeye devam edeceğiz. Almanya’nın bir parçası olarak sorumluluk duygusu içerisinde ırkçılık karşıtı yürüyüşlere destek amacıyla katılacağız. Köln’deki Pegida’ya karşı yürüyüşe Alman siyasi partileri ile STK’ları, Hristiyan ve Musevi cemaati de destek veriyor.”

IRKÇIYA KARŞI HAYDİ SOKAĞA


GÖSTERİCİLER KARŞI KARŞIYA

Köln’de Pegida’nın uzantısı Kögida’yı protesto gösterisi pazartesi günü saat 17.30’da başlayacak. Kögida karşıtı gruplar Deutz’daki Fuar Kulesi’nin altında toplanacak.
İslam karşıtı Kögida yandaşları da saat 18.30’da Deutz Semti’ndeki Otto Meydanı’nda bir araya gelecek. Grup daha sonra tarihi Köln Katedrali yanındaki Roncalli Meydanı’na kadar yürüyerek burada bir miting yapılacak.
Aynı gün aşırı sağcı Pegid NRW adlı oluşum Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ndeki herkesi bayrak aksiyonuna katılmaya çağırdı. Pegid NRW’nin çağrısında pazartesi günü evlere ve otomobillere Alman bayrağı asılması istendi.

IRKÇIYA KARŞI HAYDİ SOKAĞA


IRKÇILIĞA KARŞIYIZ

IGMG Genel Sekreteri Mustafa Yeneroğlu, “Müslümanlar, inançları gereği dışlamanın, ırkçılığın, şiddetin ve nefretin her türlüsüne karşı durmakla yükümlüdürler. Bu sebeple, IGMG olarak bütün demokratik oluşumlarla dayanışma içinde olup Pegida karşıtı gösterilere katılma çağrısında bulunuyoruz” dedi.

IRKÇIYA KARŞI HAYDİ SOKAĞA


BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAK İSTİYORUZ

DİTİB Genel Sekreteri Bekir Alboğa, Avrupa’da son dönemde camilere yapılan saldırıların arttığını söyledi ve Pegida hareketinden duyduğu endişeyi dile getirdi: “Eğer bu hareketler büyüyerek devam ederse Allah korusun camilerimize yapılan saldırılar can kayıplarına mal olabilir. Nitekim İsveç’te yapılan saldırı can kaybına mal oldu. Böyle bir gelişme Almanya’da da olabilir. Biz barış içerisinde, kardeşlik içerisinde demokratik hak ve hukuk içerisinde Almanya’da birlikte yaşamaya devam etmek istiyoruz. Bu toplumun bir parçası olarak medya tarafından ve siyaset tarafından kamuoyuna doğru lanse edilmemizin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu noktada toplumu uyarmak için bundan sonra da bir araya gelecek ve birlikte hareket edeceğiz.”

IRKÇIYA KARŞI HAYDİ SOKAĞA

PEGIDA'YI CSU GÜÇLENDİRİYOR

Yeşiller Eşbaşkanı Simone Peter, Pegida hareketini Hıristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) politikalarının ve söylemlerinin güçlendirdiğini söyledi. Peter, CSU’nun politik tutumlarıyla önce aşırı sağcı parti Almanya için Alternatif’i (AfD) güçlendirdiğini belirterek, “CSU söylemleri ve yaptıklarıyla önce göçmenlere karşı kışkırtıcı bir tavır sergiliyor. Ben ‘Dolandırıcılar uçacak’ kampanyasını hatırlıyorum. Politik söylemleriyle önce AfD’yi güçlendirdi. Şimdi de Pegida’yı güçlendiriyor” dedi. Peter, CSU’nun evde de Almanca konuşulması zorunluğunu gündeme taşımasını da örnek göstererek, “Azınlıkları sosyal parazit olarak niteleyen ve yemek masasında göçmenlerin anadillerini konuşmasına kim yasak getirmek istiyorsa o sağı destekliyor demektir” dedi.

ALMANLAR, PEGIDA GİBİ DÜŞÜNMÜYOR
? ALMANYA’da yapılan bir araştırma, Almanların İslam’a yönelik korkularının olmadığını ortaya koydu. Forsa Araştırma Enstitüsü’nün araştırmasına göre Almanların yüzde 71’i, ülkelerinin İslamlaşacağı korkusunu abartılı buluyor. Yüzde 29’u ise Almanya’da İslam’ın etkisinin bulunduğuna inanıyor. Yüzde 10 da yapılacak ilk seçimlerde İslam karşıtı söylemleri olan partilere oy vereceğini söylüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle