GeriAvrupa Irkçılar gerilimi tırmandırıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irkçılar gerilimi tırmandırıyor

Irkçılar gerilimi tırmandırıyor

Almanya’da Saksonya eyaletine bağlı Chemnitz kentinde geçen hafta sonu bir Alman’ın öldürülmesinin ardından aşırı sağcıların başlattığı gösteriler devam ediyor. Chemnitz polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, aşırı sağcı Pro Chemnitz oluşumunun kentteki stadın önünde düzenlediği gösteriye yaklaşık 900 kişi katıldı.

GÖSTERİDE, Toplanma Yasası’nı ihlal etme ve anayasaya aykırı simgeler taşıma suçlarından dolayı sekiz kişi hakkında işlem yapıldığı ifade edilen açıklamada, pazartesi günü aynı oluşumun düzenlediği eylemde suç işleyen iki kişinin belirlendiği ve haklarında soruşturma başlatıldığı belirtildi. Alman basınında yer alan haberlerde, protestocuların “Merkel’in gitmesi lazım”, “Direniş” ve “Biz halkız” sloganları attığı bildirildi.
Bu arada stadın içinde de Saksonya Başbakanı Michael Kretschmer’in Chemnitz halkıyla bir araya geldiği bir etkinlik düzenlendiği kaydedildi.
Gösteri ve etkinlikte güvenliği sağlamak için yaklaşık bin 200 polisin görev yaptığı, gösterinin ve etkinliğin olaysız sona erdiği bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle