GeriAvrupa Irkçı saldırıya ömür boyu hapis cezası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irkçı saldırıya ömür boyu hapis cezası

Irkçı saldırıya ömür boyu hapis cezası
refid:30054915-spot ilişkili resim dosyası

İngiltere’nin başkenti Londra’da radikal İslamcı iki kişinin İngiliz askeri Lee Rigby’i vahşi bir şekilde katletmesinin ardından “Müslümanlardan öç almak için” Ocak ayında Galler’in Mold kentindeki bir süpermarkette Müslüman zannettiği Sih diş hekimi Dr Sarandev Bhambra’ya saldıran ve onu kafasını keserek öldürmeye çalışan ırkçı saldırgan Zack Davies (26) ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkemede Davies’in beyaz ırkın üstünlüğüne inanan bir Neo Nazi olduğu ve geçmişte Nazi kostümleri giyerek bir dizi fotoğraf çektirdiği açıklandı. Genç adamın üzerinde gamalı haç bulunan bir bıçak taşıdığı ve evinde Adolf Hitler’in yazdığı Kavgam isimli kitabın kopyalarını bulundurduğu da belirtildi.

Irkçı saldırıya ömür boyu hapis cezası


Davies’i ömürboyu hapis cezasına çarptıran hakim Rhys Rowlands kararını açıkladıktan sonra Davies’e seslendi ve “Bu masum genç bir adamın gündüz vakti, halkın gözleri önünde barbarca bir saldırıya uğradığı korkunç bir suç. Bu ırkçı bir saldırı. Sen çok tehlikeli bir adamsın” dedi.

Ona saldıran Neo Nazi’nin alacağı cezayı öğrenmek için mahkemede hazır bulunan Dr Bhambra “Yaşadıklarım bir terör saldırısıydı” dedi.

Irkçı saldırıya ömür boyu hapis cezası


Bhambra “Siyasi görüşleri göz önünde bulundurularak neden terörist olduğuna karar verilmedi? Onun ırkçı paylaşımlarda bulunduğu bir dizi sosyal medya hesabı varmış” diyerek sözlerine devam etti.

Bu Neo Nazi’nin onu sadece teninin rengi yüzünden öldürmeye çalıştığının altını çizen Bhambra “Böyle bir şeyin sizin oğullarınızın, kızlarınızın, kardeşlerinizin başına geldiğini düşünün ve belki benim ve ailemin bu 9 aylık süreçte yaşadığımız şeyleri anlayabilirsiniz. Zack Davies beni öldürmeye teşebbüs ettiği için suçlu bulunup ceza almış olabilir ancak bu saldırının arka planındaki faktörlerin yeterince araştırıldığına inanmıyorum” dedi.

Davies’in saldırıyı “Lee Rigby’nin anısı için” gerçekleştirmiş olmasının da mide bulandırıcı olduğunu söyleyen diş hekimi “Düşüncelerim ve dualarım her zaman Lee Rigby’nin ailesiyle birlikte” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle