GeriAvrupa Irkçı değiliz ama ırkçılık sorunumuz var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irkçı değiliz ama ırkçılık sorunumuz var

Irkçı değiliz ama ırkçılık sorunumuz var

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı SPD’li Stephan Weil, “Almanya’da ırkçılık sorunu var” dedi. Der Tagesspiegel gazetesine konuşan Weil, “Almanya ırkçı bir ülke mi?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Hayır. Güney Afrika ırkçı bir ülkeydi. Nazi Almanyası ırkçı bir ülkeydi. Federal Almanya bir hukuk devleti. Her şeyden önce yasalarımızın önünde herkes eşit. Ama Almanya’nın ırkçılık sorunu var. Biz bunu inkar edemeyiz. Göçmen kökenli insanlarla konuşuyorum. Komşular merdivende karşılaştıklarında birbirine selam vermiyor. Marketlerde birbirine şüpheli bakıyorlar. Bu nedenle insanların yaşadıkları olumsuz tecrübeleri paylaşmalarını doğru buluyorum. Bunların masada tartışılması gerekir. Alman toplumu ırkçılıkla ilgili problemi daha fazla görmezden gelemez. Ben Almanya’da toplumun büyük bölümünün eşit ve dostane bir atmosferden yana olduğundan eminim.”

‘MERKEL BAŞLANGIÇTA PLANSIZDI’
Irkçılığın kişinin kökeninden dolayı farklı muamele görmesi noktasında başladığına işaret eden Weil, göçmenlerle ilgili olumsuz atmosferin yayılmasına izin verilmemesi gerektiğini de kaydetti. Irkçılıkla mücadele konusunda siyasetçilerin güvenlik ve güveni sağlaması gerektiğini kaydeden Weil, “Ancak bu durum Angela Merkel’in göçmen siyasetinde başlangıçta yoktu. Merkel başlangıçta plansızdı. Ülkemiz 2015 yılındaki mülteci akınına hazır değildi. Bu durum birçok insanı güvenini kırdı. Sağcı popülizmin artmasına yol açtı” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle