GeriAvrupa Irkçı baskılar sonrası toplantı iptal edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irkçı baskılar sonrası toplantı iptal edildi

Irkçı baskılar sonrası toplantı iptal edildi
refid:28295664 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın Delmenhorst kentinde Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından düzenlenmek istenen 'İslam Almanya'nın parçasıdır' konulu toplantı ırkçı grupların baskısı sonucu iptal edildi.

Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen FDP Delmenhorst Başkanı Tamer Sert ile toplantıda konuşmacı olarak yer alacak olan Makine ve Kimya Mühendisi Dr. Mehmet Yavuz Özoğuz yapılan baskılara tepki gösterdi.

BİR İLK OLACAKTI

İslam'ın Almanya'nın bir parçası olduğunu, İslam'ı daha iyi tanıtmayı amaçladıklarını ancak bazı güçlerin buna engel olduğunu anlatan FDP Delmenhorst Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Tamer Sert, "Biz FDP Delmenhorst olarak topluma faydalı olacağını da düşünerek, İslam konferansı veya açık oturum gibi bir toplantı yapmak istedik. Bu FDP tarafından Almanya ilk kez düzenlenecek bir toplantıydı. Bu toplantıyı halka tamamen açık bir şekilde yapıp, hiç kimseyi rahatsız etmeden hatta toplantı sonrası gelenleri rahatlatmış bir şekilde evlerine göndermeyi hedeflemiştik. Toplantının konuşmacısı olarak partimizin Basın Sözcüsü ve Başkan Yardımcısı Claus Hübscher ile Dr. Mehmet Yavuz Özoğuz'u seçtik. Hatta toplantıdan bir hafta önce bir basın bildirisi yayınladık. Toplantıya iki gün kala başta yerel basın ve Almanya'nın önde gelen bir gazetesi karalama kampanyasına başladı. Bilinmeyen yerlerden tehdit telefonları ve mesajlar geldi. Bize yapılan baskı toplantının düzenleneceği Hotel Thomsen'e de yapıldı. Baskılarda ve tehditlerde bu toplantının iptal edilmesi istendi. Biz kararlı bir şekilde 18 Şubat'ta yapılması yapılacak olan toplantıya hazırlandık. Ancak toplantı günü otel sahibi yapılan baskılara daha fazla dayanamayacağını söyleyerek bize salonu kiralamaktan vaz geçtiğini söyledi. Bizde bu toplantıdan şimdilik vazgeçtik ama ileride mutlaka düzenleyeceğiz" diye konuştu.

PARTİ İHRAÇ KARARI ALDI

Yıllardır Delmenhorst İl Başkanlığı görevini başarıyla yapan Tamer Sert'e bir şok da partisinden geldi. FDP Eyalet yönetimi hafta sonu yaptığı toplantıda Claus Hübscher ile Tamer Sert'i partiden ihraç etmek istemiyle disiplin kurula sevk etti.

PARİS VE DANİMARKA SALDIRILARI SONRASI İSLAM KORKUSU ARTTI

Almanya Federal Göç ve Uyum Bakanı Aydan Özoğuz'un ağabeyi olan Dr. Mehmet Yavuz Özoğuz, Paris ve Danimarka saldırıları sonrası bazı çevrelerde İslamofobi'nin arttığını söyledi. Toplantıda İslam dinini en iyi şekilde tanıtmak ve sulh dini olduğunu anlatmak istediklerini vurgulayan Özoğuz, bunun engellendiğini dile getirdi.

Dr. Özoğuz şunları söyledi:
"Paris ve Danimarka'daki terör olaylarından sonra İslam'a karşı bir korku başladı. Eskiden belki bir nefret vardı ama şimdi bir korku başladı. Bu korku öyle bir hale geldi ki insanlar bir başörtüsü olsun, bir bacımız bir erkeğe el vermesin bunun gibi önemsiz olaylar olsun hemen bir nefret duyuyorlar ve cemiyetten ayırmaya çalışıyorlar. FDP bu olayı görünce bir toplantı düzenlemeye karar verdi. Tamer Sert bana gelip gel bir toplantı yapalım, bu toplantıda Delmenhorstlulara gerçek İslamı, İslam'dan korkmamaları gerektiğini anlatalım dediler. Ben de bunu kabul ettim. Burada büyüdüğüm ve okuduğum için bu işi onlara en iyi şekilde anlatabileceğimi düşündüm. Ben sadece 20 veya 30 dakika konuşacaktım, geri kalan zamanda ise soruları cevaplayacaktım. Konuda ne Yahudilik vardı ne de İsrail vardı. Biz sadece İslam'ın gerçek yönünü, İslam'ın bir sulh dini olduğunu, hürriyet dini olduğunu tanıtmak isteyecektik."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle