İpler iyice gerildi

Celal ÖZCAN-BERLİN
10.10.2015 - 16:00 | Son Güncelleme:

Mülteci krizinde Merkel'le ortağı ve kardeş parti CSU lideri Seehofer arasında ipler iyice gerildi. Seehofer Merkel'i devrimeyi mi hedefliyor?

Başbakan Merkel'le koalisyon ortağı ve kardeş parti CSU lideri Seehofer arasında günlerdir süren mülteci krizi düelloya dönüştü.

İpler iyice gerildiBaşbakan Merkel ise savaş, şiddet ve siyasi takipten kaçan insanlara kapıları kapatmayacağı karşılığını verdi. İki ortak ve iki kardeş parti lideri arasındaki restleşme, artık geri dönülmeyecek bir sürece girdi. Geri adım atanın koltuğu tehlikeye düşecek.

Merkel'in partisi CDU içinde, “Seehofer, Merkel'i devirmek mi istiyor” spekülasyonları yapılıyor.

GERİ GÖNDERİRİM

CSU lideri Merkel'i Avusturya sınırında sıkı kontroller yaparak, gelen mültecileri Avusturya'ya geri göndermeyi planlıyor. Ancak bunu nasıl yapacağı bilinmiyor. Çünkü sınır kontrollerinden eyalet polisi değil, federal polis yetkili.

Federal polis ise Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanına değil, Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'ye bağlı. Seehofer'in meşru müdafa planı arasında Avusturya üzerinden gelen mülteci trenlerini hiç durdurmadan Almanya'nın başka eyaletlerine yönlendirmek geliyor.

SINIRA ULAŞTIK

Seçmen kitlesinden gelen yoğun tepki üzerine tutumunu sertleştiren Seehofer'in kaygısı oy kaybı. Kamuoyu araştırmalarına göre mülteci krizi nedeniyle Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) oy kaybediyor. Buna karşılık sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisi oylarını artırıyor.

Forsa araştırmasına göre CSU'nun oy kaybı yüzde 5.3. CDU ise en çok Doğu Eyaletleri'nde oy kaybediyor ve oyları yüzde 3.5 oranında düşmüş görünüyor.

CSU eski efsane lideri Strauss'un, “CSU'nun sağında başka bir parti oluşmasına fırsat vermeyin” sözünden hareketle AfD'nin güçlenmesinden korkuyor. Başbakan Merkel ise Seehofer'in bu politikayla aslında tam tersine kendi sağındaki partileri güçlendireceği görüşünde. Son Avrupa Parlamentosu seçimlerinde CSU, kendi sağındaki oyları toplamak amacıyla AB'ye eleştiren bir seçim kampanyası yürütmüş ve önemli oy kaybına uğramıştı. Merkel'le Seehofer arasında başlayan bu düelloda artık oy yaydan çıkmış bulunuyor.


 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı