GeriAvrupa İntihar ettiği sığınak müze olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İntihar ettiği sığınak müze olacak

İntihar ettiği sığınak müze olacak
refid:27947690 ilişkili resim dosyası

Adolf Hitler ve eşi Eva Braun’un intihar etmeden kısa süre önce evlendiği sığınak, yeniden inşa edilerek müze yapılacak.

Alman haber sitesi 'The Local’ın haberine göre, Hitler’in son aylarını geçirdiği Führerbunker, Casusluk Müzesi “Çok Gizli” tarafından yeniden inşa edilecek. Sığınağın kopyasının ise orijinal yeri olan Berlin’den yaklaşık 500 kilometre batıdaki Oberhausen şehrinde inşa edilmesi planlanıyor.

Müzenin müdürü Ingo Mersmann, “Biz şimdi planlama aşamasındayız ve mimarla proje üzerinde çalışılıyor” dedi. Hitler’in sığınağının açılışının ise bu yaz yapılması planlanıyor.

ÇERÇEVELER BOŞ KALACAK
Mersmann, “Biz bunu eğitim amaçlı olmasını istiyoruz. Ziyarete gelen gruplar, aileler ve çocuklar gerçekte nasıl olduğunu görmeli. Sığınağın küçük odalarını, nemini tecrübe etmelerini istiyoruz. Yeniden inşa ederek halka göstermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yönetim, sığınakta Hitler’in yaşadığı 5 odayı inşa etmeyi planlıyor. Ayrıca sekreteri, doktoru ve radyo odası da yeniden yapılacak. Orijinal sığınakta duvarlara Hitler’in portreleri asılıydı. “Çok Gizli” müzesi ise kopya sığınakta duvarlara boş çerçeveler asacak.

OTOPARK OLDU
Alman Casusluk Müzesi daha önce de Üsame Bin Ladin’in sığınak yerini inşa etmişti. Müzenin sergilediği eşyalar arasında ise James Bond filminin eşyaları ve Fidel Castro’ya ait olan bir şapka da bulunuyor.

Hitler’in sığınağı, 30 Nisan 1945 tarihinde intihar etmesinden kısa bir süre sonra Sovyet güçlerinin eline geçmişti. İki yıl sonra 1947 yılında yıkılan sığınağın yeri ise bir otoparka dönüştürülmüştü.

Eva Braun'un, 29 Nisan 1945 tarihinde Hitler'le evlendikten 40 saat sonra sığınaklarında siyanür ile intihar ettiği belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle