GeriAvrupa İngiltere'de 'Sisi' protestosu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'de 'Sisi' protestosu

İngiltere'de 'Sisi' protestosu
refid:29463246 ilişkili resim dosyası

İngiliz hükümetinin Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'yi Londra'ya davet etmesi, başkentteki parlamento binası önünde protesto edildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin İngiliz hükümeti tarafından ülkeye davet edilmesi, İngiltere'nin başkenti Londra'da protesto edildi.

Britanya Müslüman Birliği (MAB) ile "Demokrasi için İngiltere'deki Mısırlılar" adlı grup tarafından düzenlenen gösteride, tarihi İngiliz Parlamentosu önünde bir araya gelen grup, İngiliz hükümetinin Sisi'yi Londra'ya davet etmesine tepki gösterdi.

Grup, İngiltere Başbakanı David Cameron'a, Mısır'daki askeri yönetime destek vermeyi sonlandırması çağrısında bulundu.

İngilterede Sisi protestosu


Olaysız geçen protesto süresince parlamento binası önünden geçenlere Mısır'daki gelişmeler hakkında bilgi verdi ve el ilanları dağıttı.

İngiltere Başbakanlık kaynaklarınca geçen ay Sisi'nin İngiltere'ye resmi olarak davet edildiği bildirilmiş, ancak kaynaklar ziyaretin ne zaman gerçekleşeceği konusunda bir karara varılmadığını aktarmıştı. İngiliz basınında ise Sisi'nin ziyaretinin yıl sonuna doğru gerçekleşmesinin beklendiğine yönelik haberler yer almıştı.

İngiltere'nin davetinin Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam ve müebbet hapis cezalarının hemen ardından yapılması, ülkedeki çeşitli sivil toplum kuruluşları ve derneklerinin tepkisine neden olmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle