GeriAvrupa İngiltere’de pasaport kuyruğu bekleyenler, treni kaçırıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere’de pasaport kuyruğu bekleyenler, treni kaçırıyor

İngiltere’de pasaport kuyruğu bekleyenler, treni kaçırıyor

İngiltere’nin en büyük havalimanı Heathrow’da pasaport sıraları 2.5 saatten daha fazla sürüyor, AB vatandaşı olmayanların yüzde 95’i otobüs ve trenlerine geç kalıyor.

İngiltere’nin en büyük havalimanı Heathrow’da, hızlı geçişi sağlayan çipli pasaport sisteminin sadece AB vatandaşlarına uygulanması, AB vatandaşı olmayan yolcuları mağdur ediyor. İstatistiklere göre temmuz ayında İngiltere’ye girmeye çalışanlar en az 45 dakika bekletilince yüzde 95’inin otobüs ve trenlerini kaçırdıkları gözlendi. Verilere göre, 6 Temmuz’da 2 saat 36 dakikalık sıra oluştu.

HAREKETE GEÇİLMELİ
Dünyanın en büyük havayolları firması Virgin Atlantic’in İcra Kurulu Başkanı Craig Kreeger, yolcuların hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Kreeger, “Sınır girişinde, tahammül edilemez sıra süresi için harekete geçilmeli” dedi.
British Airways İcra Kurulu Başkanı Alex Cruz ise İngiliz hükumetinin ‘sınır komedisine’ sebep olduklarını söyledi. İngiliz hükumetini, 2 saatlik sıraların gittikçe normalleştiği konusunda uyaran Cruz, 2018’in Temmuz ayına kadar 6 binden fazla kişinin hedeflerini kaçırdıklarını söyledi. Cruz, otobüs ve tren seferlerinde de yığılma olduğuna dikkati çekti.

200 SINIR GÖREVLİSİ ALINACAK
Hearthrow Havalimanı şefi John Hollan-Kaye, ABD gibi ülkelerin vatandaşlarına kolaylık sağladıklarını ve AB vatandaşlarına uyguladıkları hızlı ve kolay süreçleri uyguladıklarını açıkladı. İngiltere İçişleri Bakanlığı Sözcüsü de eleştirilere karşı yaptığı açıklamada, süreyi kısaltmak için ellerinden geleni yaptıklarını ve yaz sonuna kadar 200 sınır görevlisi alacaklarını bildirdi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle