GeriAvrupa İngiltere Türkleri 2 kez sandığa gidecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere Türkleri 2 kez sandığa gidecek

İngiltere Türkleri 2 kez sandığa gidecek
refid:27890200 ilişkili resim dosyası

Avrupa ülkeleri arasında İngiltere’de yaşayan Türkler, bu yıl 2 kez oy kullanma sevinci yaşayacak. İngiltere Türkleri, ilki 7 Mayıs’ta gerçekleşmesi beklenen ‘genel seçimlerde’ müteakiben Haziran ayında ise Türkiye’de yapılması beklenen genel seçimler için de oy kullanacaklar.

Genel seçimlerin beş yılda bir yapıldığı İngiltere’de 650 üyeli parlamento 7 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde yenilenecek.

İngiltere Türkleri 2 kez sandığa gidecek
Türk vatandaşları, başta Londra olmak üzere yoğun yaşadıkları bazı bölgelerde seçim sonuçlarını doğrudan etkileyecekler.

İktidardaki Muhafazakar Parti Milletvekili Nick De Bois’in 2010 yılında yapılan seçimlerde sadece 1.692 oy farkla kazandığı Enfield North büyük bir rekabete sahne olacak. Bu bölge Türklerin yoğun olarak yaşadığı semtler arasında yer alıyor. Anketlerden yine koalisyon hükümeti sinyali var.

PARTİLERİN GÖZÜ TÜRK KÖKENLİ SEÇMENLERDE

Son yapılan 2010 genel seçimleri sonucunda, 306 milletvekili çıkaran Muhafazakar Parti ile 57 sandalye kazanan
İngiltere Türkleri 2 kez sandığa gidecek
Liberal Demokrat Parti’nin kurduğu koalisyon hükümeti işbaşına gelmişti. 1997-2010 yılları arasında iktidarda kalan İşçi Partisi 258 milletvekili ile ana muhalefet partisi olmuştu.

İşçi Partisi seçim kampanyasını büyük ölçüde, 2010 seçimlerinde kaybettiği 88 bölgede yoğunlaştıracak. İşçi Partisi kadar Muhafazakar Parti tarafından da en çok önem verilen Londra’nın Enfield ilçesinde Türkiye kökenli vatandaşların, toplam nüfusu 312 bin 500 olarak belirlendi.

Belediye Başkanlığını Ali Bakır’ın yürüttüğü Enfield’te, yaşayan vatandaşlarımız, beyaz İngilizlerin ardından en kalabalık göçmen toplumu konumunda. Bu listeyi sırasıyla Londra’nın Haringey, Hackney ve Islington ilçeleri izlemekte.

Parlamentosu seçimlerinde büyük başarı elde eden AB ve göçmen karşıtlığıyla bilinen Büyük Britanya Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP) ise genel seçimde parlamentodaki milletvekili sayısını artırmasına kesin gözüyle bakılıyor. UKIP’ın, Muhafazakar ve İşçi Partilerine karşı güçlü bir rakip olması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle