GeriAvrupa İngiltere okuyamıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere okuyamıyor

İngiltere okuyamıyor
refid:27169237 ilişkili resim dosyası

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma ülkedeki fakir çocukların neredeyse yarısının ilkokulu bitirecek yaşa gelmelerine rağmen akıcı bir şekilde okumayı öğrenmediklerini ortaya çıkardı.

SAVE the Children yardım derneğinin New Castle Üniversitesi, CentreForum, National Foundation for Educational Research ve National Literacy Trust ile birlikte yaptığı araştırma sonucunda İngiltere genelinde dar gelirli ailelerden gelen 11 yaşındaki çocukların, okuma yazma becerileri konusunda orta ve yüksek gelir düzeyinden gelen çocuklara kıyasla yedi yıl geride olduğu görüldü.

Save the Children, sonuçlardan yola çıkarak tüm ilkokul öğrencilerinin okuma becerilerini geliştirmesine yardım etmeyi amaçlayan ‘Read On. Get On’ adıyla bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında binlerce ebeveyn ve yardım görevlisinin çocuklara her gün 10 dakikalık okuma dersleri verecek. Birçok okulda öğrencilerin okuma ve anlama yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan etkinlikler düzenlenecek.

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar 2025 yılına dek İngiltere’deki tüm ilkokul öğrencilerinin akıcı olarak okuyabilmesi sağlanırsa ülkenin gayri safi milli hasılasının 32 milyar sterlin artacağını da belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle