GeriAvrupa İngiltere-Fransa sınırını taşıyın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere-Fransa sınırını taşıyın

İngiltere-Fransa sınırını taşıyın
refid:26952971 ilişkili resim dosyası

Fransa’nın Calais kentinde çoğu Afrika ülkelerinden gelen binden fazla kaçak göçmenin kaldığı kamplarındaki şiddetli çatışmalar nedeniyle, İngiltere-Fransa sınırının taşınması istendi.

CALAIS Göç Şefi Phillipe Mignonet, kaçak göçmenlerin yarattıkları sorunlara “tahammüllerinin kalmadığını” belirtti ve artık İngiliz gümrük görevlilerinin Calais’de faaliyet göstermesini istemediklerini, iki ülke arasındaki sınırın da İngiltere’ye taşınmasını istediklerini söyledi.

Mignonet, Calais Belediye Başkanı Natacha Bouchart’ın İngiltere Başbakanı David Cameron’a bir mektup yazarak sınırın yerinin değiştirilmesini ve şehirde yaşanan göç sorununa AB düzeyinde bir çözüm bulunması için Brüksel’e baskı yapılmasını talep ettiğini belirtti. Mignonet, “Biz Calais’de eziyet çekiyoruz. Calais bir şehir ülke değil! İngiltere-Fransa sınırının burada bulunması şehrimize büyük zarar veriyor. Biz İngiltere ile yeniden pazarlık yapılmasını ve sınırın Calais’den Dover’a taşınmasını istiyoruz” dedi.

İngiltere ile Fransa arasındaki sınır 2003 yılında imzalanan bir anlaşma ile Dover’dan Calais’e taşınmış ve İngiliz gümrük görevlileri bu limanda pasaport kontrolü yapma hakkını elde etmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle