İngiltere’de tecavüzle ilgili yasalar sertleşiyor

Birce BORA / LONDRA
30.01.2015 - 00:00 | Son Güncelleme:

İngiltere’de savcılık alkol ya da uyuşturucu etkisindeki kadınlara tecavüz eden erkeklerin adaletten kaçmasını engellemek için yeni düzenlemelere gideceklerini açıkladı.

Savcılık yetkilileri bundan böyle tecavüzle suçlanan bir erkeğin “Kadının ilişkiye hayır demediğini” söyleyerek masumiyetini kanıtlayamayacağını, polisi “Kadının açık ve net bir şekilde ilişkiye rıza gösterdiğine” ikna etmek zorunda kalacağını söyledi.

Başsavcı Alison Saunders, konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Toplum uzun süredir tecavüz kurbanlarını sarhoş oldukları ya da provakatif giyindikleri için ilişkiye rıza göstermiş olmakla suçluyor. Ancak burada hatalı olan kurbanlar değil, toplum” dedi.

Saunders sözlerine “ İlişkiye rıza gösterme konusunda tartışmaya açık bir konu yok. Bu konuda yasalar belli ve polis de bu yasaları uygulamak zorunda. Sarhoş olmak suç değil. Ancak sarhoş olduğu için cinsel ilişkiye rıza gösteremeyecek durumda olan birine tecavüz etmek suç” diyerek devam etti.

Başsavcı Saunders ayrıca bir çok kadının tecavüz tehtidi ile karşı karşıya kaldığında korktuğu için “hayır” diyemediğini ve bu nedenle “kurbanın hayır dememiş olmasının” tecavüz davalarında yeterli bir savunma olamayacağını belirtti.

Tecavüz soruşturmalarında izlenecek yeni yöntemlerin ülkedeki tüm polis teşkilatlarına bildirildiğini belirten başsavcı “Bu şekilde İngiltere’deki tecavüz soruşturmalarını 21. Yüzyıla taşımış olacağız.” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı