İngiltere Başbakanı Cameron telefonda işletildi

Birce BORA / LONDRA
26.01.2015 - 10:40 | Son Güncelleme:

İngiltere’de başbakanlık ofisini arayıp istihbarat teşkilatı GCHQ’nun şefi olduğunu iddia eden bir kişi, Başbakan David Cameron’a devlet işleri için kullandığı resmi cep telefonundan bağlanmayı başardı.

Yaşananlar utanç verici bir güvenlik açığı olarak tanımlanırken, Başbakanlık konu ile ilgili yayınladığı açıklamada David Cameron’ın telefondaki kişinin istihbarat şefi Robert Hannigan olmadığını kısa sürede anlayıp görüşmeyi sonlandırdığını belirtti.

Başbakanlık sözcüsü konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında güvenlik açığının nasıl ortaya çıktığının tespit edilmesi için bir soruşturma başlatıldığını söyledi ve “oldukça kısa süren” konuşma sırasında başbakan tarafından hiç bir gizli bilginin açıklanmadığının altını çizdi.

BİR KAÇ SAAT ÖNCE DE GCHQ’YU ARAMIŞLAR

Sahte istihbarat şefi Başbakanlık ofisini aramadan bir kaç saat önce kimliği bilinmeyen bir kişinin de GCHQ’nun merkezini arayarak kurumun başında bulunan Michael Hannigan’ın cep telefonu numarasını istediği de açıklandı.

Santraldeki görevlilerin arayan kişiye Michael Hannigan’ın cep telefonu numarasını vermeyi kabul ettiği ancak verilen numaranın “Devlet sırrı niteliğindeki konuşmalarda kullanılan telefona değil, Hannigan’ın kişisel cep telefonuna ait olduğu” belirtildi.

Yetkililer GCHQ ve Başbakanlık ofisine yapılan aramaların bağlantılı olup olmadığını henüz tespit edemediklerini açıkladı.

BİLGİSAYAR KORSANLARI MI?

İngiliz basını aramaların GCHQ’nun usulsüz dinleme ve gözetim faaliyetlerinden rahatsızlık duyan bilgisayar korsanları tarafından yapılmış olabileceğinden şüphelenildiğini yazdı.

Geçen yıl ABD eski ajanı Edward Snowden tarafından basına sızdırılan belgeler, İngiliz GCHQ’nun bir çok usulsuz dinleme faaliyetinde bulunduğunu ortaya çıkartmış ve durum İngiltere’de büyük tepkilere neden olmuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı