GeriAvrupa İngiliz Times gazetesi: Fransa'daki saldırganlar Londra ile bağlantılı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz Times gazetesi: Fransa'daki saldırganlar Londra ile bağlantılı

İngiliz Times gazetesi: Fransa'daki saldırganlar Londra ile bağlantılı
refid:27942743 ilişkili resim dosyası

İngiliz Times gazetesi, Fransa'daki mizah dergisi; Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırının Londra bağlantısı olduğunu öne sürdü.

Gazetenin bugünkü Sunday Times baskısında Fransa'daki saldırıyı gerçekleştiren 3 saldırganın yakın ilişki içinde olduğu kişinin 1990'lı yıllarda Londra'daki Finsbury Park Camii'nde intihar bombacısı olmak üzere örgüte alındığını öne sürdü.
Gazete, sürgündeki dini grupların merkezi olan bir yerleşim adı olarak kullanılan 'Londonistan' kelimesini de kullandığı 'Londonistan üç saldırgan ile bağlantılı' başlıklı haberinde 12 kişinin ölümünden sorumlu Kouachi kardeşlerin akıl hocası olduğu öne sürülen Djamel Begdal'in Cherif Kouachi ile 2010 yılında birlikte çekilen fotoğrafını yayınladı.

Gazete, ayrıca Türkler'in yoğun olarak yaşadığı Kuzey Londra'daki Finsbury Park Camii'nin eski İmamı Abu Hamza'nın terör suçlamaları nedeniyle Amerika'da ömür boyu hapis cezasına çarptırılması ardından İngiltere İstihbaratı MI5'ın İngiltere'nin bir terör saldırı ile yüz yüze geldiği uyarısında bulunduğunu yazdı.

Finsbury Park Camii'nin 1990'lı yıllarda imamı olarak görev yapan Abu Hamza El Masri, bu camide verdiği vaazlarda nefret suçu ve cinayete azmettirmek iddiaları tutuklanmış 2 yıl önce de ABD'ye iade edilmişti.
İngiliz Daily Mirror gazetesi de Paris'teki süpermarkete baskın düzenleyen Amedy Coulibaly'nin El Kaide'nin eski akıl hocalarından Djemal Beghal ile 2 yıl önce birlikte çekilmiş fotoğraflarını yayınladı. Beghal'in İngiltere'nin Leicester kentinde terör evi oluşturduğunu yazan gazete, Coulibaly ile iki yıl önce aynı karede bir araya geldiğini yazdı. Gazete, şu anda Fransa'da cezaevinde bulunan 50 yaşındaki Beghal'in Cherif Kouachi'yi örgüte aldığı ve çifti Beghal'in Paris'teki ABD Konsolosluğu'nun bombalama planı dolayısıyla hapise girmesinin ardından burada tanıştıklarını iddia etti. Daily Mirror, Beghal'in 2009 yılında ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle İngiltere'ye girişinin yasaklandığına yer verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle