İngiliz siyasetçiler ‘Bağımsız İskoçya’ya karşı birleşti

Birce BORA / LONDRA
09.09.2014 - 10:45 | Son Güncelleme:

TÜM siyasi akımlardan İngiliz siyasetçiler 18 Eylül’de yapılacak İskoçya bağımsızlık referandumu öncesinde bir araya gelerek, İskoç halkına “Birleşik Krallığı terk etmeyin” dedi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin Lideri Ed Miliband ile ortak bir açıklama yayınlayan Muhafazakar Partili Maliye Bakanı George Osborne, referandumdan “Hayır” kararı çıkması İngiliz siyasetçiler ‘Bağımsız İskoçya’ya karşı birleştidurumunda hemen İskoç Meclisi’nin sahip olduğu yetkileri artıracaklarını ve İskoçyalılara yeni özgürlük ve ayrıcalıklar sağlayacaklarını söyledi. BBC’ye konuşan Osborne, referandumdan hayır kararı çıkması durumunda İskoçya Meclisi’ne “Harcamalar ve bütçeler, sağlık sistemi, sosyal hizmetler ve vergi sistemi” ile ilgili yeni yetkiler verileceğini belirtti.

RÜŞVET GİBİ


Bağımsızlık kampanyasını yürüten İskoçya Başbakanı Alex Salmond ise Osborne ve Miliband’ın son dakikada yaptıkları bu açıklamanın “Hiç bir samimiyet içermediğini, yaşanan paniğin bir sonucu olduğunu ve rüşvetten farksız olduğunu” söyledi. Hafta sonu yayınlanan son anketlerde bağımsızlığa “Evet” diyeceklerini söyleyen İskoçların oranının ilk kez yüzde 51 ile Birleşik Krallık’ın bir parçası olarak kalmak isteyenleri geçtiğini ortaya koymuş, bu da İngiliz siyasetçileri arasında büyük paniğe neden olmuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı