İngiliz parlamentosunda cinsiyet ayrımcılığı iddiası

Birce BORA / LONDRA
26.08.2014 - 11:02 | Son Güncelleme:

İngiltere’de Parlamento Sözcüsü John Bercow, 200 bin sterlin maaşlı parlamento katipliği görevini Avustralyalı Carol Mills’e vermeye kalkınca cinsiyet ayrımcılığı suçlamaları ile karşı karşıya kaldı.

Şu anda Parlamento Katip Yardımcısı olarak görev yapan David Natzler, Bercow’un “Görevi bir kadına vermek istediği için” seçim sürecine hile karıştırdığını iddia etti ve Parlamento Sözcüsü’ne bu konuda dava açmayı planladığını söyledi.

Bercow iddialarla ilgili bir yorum yapmaya yanaşmazken, İngiliz basınına konuşan parlamento sözcüsüne yakın kaynaklar “İddiaların tamamen yersiz olduğunu ve Mills’in göreve uygun olduğuna zorlu bir seçim sürecinden sonra karar verildiğini” dile getirdi.

Mills’in göreve getirilmesine karşı çıkan bazı kişiler de “İngiliz parlamentosu ile ilgili neredeyse hiç bir şey bilmeyen bir yabancının böylesine önemli bir rolün altından kalkamayacağını” iddia etti.

Eğer tüm eleştirilere rağmen Başbakanlık Parlamento Katipliği görevini Mills’e verirse, Avustralyalı kadın ilk kez 1363 yılında oluşturulan bu önemli bürokratik pozisyonu dolduran ilk yabancı olacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı