GeriAvrupa İlk kez Türk kadınına ‘prenses’ ünvanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk kez Türk kadınına ‘prenses’ ünvanı

İlk kez Türk kadınına ‘prenses’ ünvanı
refid:29790714 ilişkili resim dosyası

Dünyada ilk kez bir Türk kadınına, Buayan Sultanlığı Prensesi - Almanya Temsilcisi ve Türkiye Büyükelçisi unvanı verildi.

Ayrımcılığa karşı hazırlanan platformlarda geçtiğimiz yıllarda Alman kamuoyunun gündemine oturan Fatma Afife Gürsoy, Filipinler, Malezya ve Endonezya’ya bağlı çoğu Osmanlı’dan kalan 13 sultanlıktan birisi olan Buayan Sultanlığı tarafından Buayan Sultanlığı Prensesi - Almanya Temsilcisi ve Türkiye Büyükelçisi seçildi.

Bu unvanın Gürsoy’a verildiği, Buayana Sultanı’nın kız kardeşi Sultan Putri Aizian Camsa tarafından bizzat bildirdi.

Köln yakınlarındaki Bergheim’da ikamet eden ve sosyal kültürel çalışmalarıyla tanınan 4 çocuk annesi Fatma Afife Gürsoy, kendisine sosyal paylaşım ağı üzerinden ulaşan Sultan Putri Aizian Camsa’nın bu teklifi yaptığını, kabul ederse memnun olacaklarını belirttiğini söyledi.


İlk kez Türk kadınına ‘prenses’ ünvanı

Sultan Putri Aizian Camsa, kendisine nasıl ulaştıklarını soran Gürsoy’a, “Sizi kimin önerdiği veya size nasıl ulaştığımız önemli değil. Biz teklif üzerine sizin çalışmalarınızı inceledik. Irkçılığa ve ayrımcılığa karşı bir Müslüman kadın olarak duruşunuzu ve çalışmalarınızı inceledik. Çok beğendik ve etkilendik. Sonunda Almanya ve Türkiye’de Buayan Sultanlığı -Sultanate of Buayan Darussalam- Prensesi Almanya Temsilcisi ve Türkiye Büyükelçisi unvanını sizin hak ettiğinize karar verdik” cevabı verdi. Sultan Putri Aizian Camsa, o sırada İngiltere’de tatilde olan Gürsoy’a Londra’daki Pakistan Büyükelçiliği ile görüşmesini önerdi.

Daha sonra sosyal paylaşım ağı üzerinden kendisiyle ilk temas kuran Sultan Putri Aizian Camsa ile görüşmeye devam eden Gürsoy, “Sultan Camsa, Avrupa’da kadın haklarının sadece kağıt üzerinde olduğunu, benim bu konudaki çalışmalarımı incelediklerinde böyle bir unvana layık gördüklerini ve Buayan Sultanlığı’nı en iyi şekilde temsil edebileceğime kanaat getirdiklerini söyledi” ifadelerini kullandı.

İlk kez Türk kadınına ‘prenses’ ünvanı


Önceleri bunun kendisine yapılan bir şaka olduğunu zannettiğini belirten Gürsoy, “Pakistan Büyükelçiliği ile yaptığım görüşmeden sonra bunun bir şaka olmadığını anladım. Çok sevindim. Beni ve ailemi Malezya’ya davet ettiler.

Önümüzdeki aylarda nasip olursa gideceğim. 13 sultanlığı tanıtarak, Buayan Sultanlığı nişanı verecekler. Devlet statüsünde olmadığı için Buayan Sultanlığı çeşitli ülkelerde gayri resmi olarak temsil ediliyor. Genellikle hayır işleriyle meşgul oluyorlar ve bu geleneğin yaşatılması için çalışıyorlar. Çok mutluyum. Benim bu konuda örnek aldığım, rehber edindiğim hazreti Hadice ve hazreti Aişe’dir.” diye konuştu.

FATMA AFİFE GÜRSOY KİMDİR?

1965 yılında Adana’da doğan Fatma Afife Gürsoy, küçük yaşta Almanya’ya ailesinin yanına geldi. Burada okula giden Gürsoy, Almanya’da Köln’deki bir üniversitenin inşaat bölümünü bitirdi. İngilizce ve Arapça yüksek lisans sahibi olan Gürsoy, kültürel ve sosyal faaliyetlerde birçok başarılı projeye de imza attı. Gürsoy, ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele çerçevesinde reklam kampanyalarında da yer aldı. Müslüman kadınların toplumda uğradıkları haksızlıkları da dile getiren Gürsoy, Almanya’da ırkçı ve İslam düşmanı çevrelerin de hedefi haline geldi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle