İlk kez bir IŞİD militanı konuştu

BERLİN
17.07.2015 - 20:30 | Son Güncelleme:

Suriye'den Almanya'ya dönen bir IŞİD militanı ilk kez önemli itiraflarda bulundu: “Suriye'ye giden ölüme gidiyor demektir.”

Almanya'dan Suriye'ye giden 700 civarında yabancı savaşçı bulunuyor. Suriye'den Almanya'ya geri dönen Ebrahim B., ilk kez IŞİD kamplarındaki yaşamı anlattı.

Alman televizyon kanalı ARD'de Panorama programına konuşan Tunus kökenli Ebrahim B., “Suriye'ye gitmek ölüme gitmek” dedi. Suriye'de IŞİD kamplarında intihar komandosu eğitimi alan ve acı gerçeği görünce, tekrar Almanya'ya kaçan Ebrahim B., cezaevinde kamera önüne çıkarak önemli itiraflarda bulundu. Ebrahim B., Suriye'ye gidenlerin ölmekten başka seçeneği olmadığını söyledi.

BAŞINI VURDULAR

Almanya'nın Wolfsburg kentinden bir grup arkadaşıyla Suriye'ye giden Ebrahim B. özetle şunları anlattı:

Türkiye üzerinden Suriye'ye geçtik. Sınırı geçer geçmez arabadan inip hızla koşmamız gerektiği söylendi. Aksi takdirde sınırdaki Türk askerleri ateş eder. Ama korkmayın havaya ateş ederler, onlar size dokunmaz dediler.

IŞİD kamplarına girer girmez, telefonlara ve pasaportlara el konuluyor. Ardından savaşacaklar ile intihar komandoları olarak iki gruba ayrılıyor. Gidenler hangi gruba girmek istediğine çok çabuk karar vermek zorunda. Ben intihar komandoları grubuna girdim.

Kamplarda hayat çok korkunç. Ufak bir hata yapanı öldürüyorlar. Bizim gruptan bir kişinin muhbir şüphesiyle başını kestiler. Gövdesiyle başını getirip bizim kaldığımız çadıra koydular. Korkutmak için. Orada yaşadıklarımı unutamıyorum. Gözümün önünden gitmiyor. Geceleri uyuyamıyorum.

Ebrahim B., terör örgütü üyesi olmaktan ağustos ayı başında yargı önüne çıkacak.

Etiketler: IŞİD , almanya
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı