GeriAvrupa İlk en genç ve ilk kadın belediye lideri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk en genç ve ilk kadın belediye lideri

İlk en genç ve ilk kadın belediye lideri

Londralı genç politikacı Nesil Çalışkan (29), Türkiye kökenli toplumun yoğun olarak yaşadığı Enfield bölgesinde ‘Belediye Lideri’ seçildi. Çalışkan, İşçi Partisi’nin Londra’daki en genç ‘Belediye Lideri’, Enfield İlçesi’nin de ‘ilk’ kadın lideri oldu.

NESİL Çalışkan, sekiz yıldır Enfield Belediyesi İşçi Partisi liderliği yapan Doug Taylor’un yerine seçildi. Londra’daki ev sorununun aşılması da önderlik yapmak isteyen Çalışkan, “Enfield Belediyesin’in ilk kadın belediye lideri olmaktan onur duyuyorum, Belediye sınırları içinde yaşayan tüm farklı toplumları temsil edip, herkesin sesi olmak için uğraşacağım. Politika da aktif oldum çünkü eşitlik ve herkesin yapmak istediklerini yapması gerektiğine inanıyorum. Halkımız daha iyi fonlanmış kamu hizmetlerini hak ediyor. Enfield’de artan suç oranıyla mücadele etmek için daha fazla mücadele etmeliyiz” dedi.

İlk en genç ve ilk kadın belediye lideri

BAŞKANLIK SEMBOLİK
Londra’nın Hackney, Lewisham, Newham, Tower Hamlets ve Watford belediyelerinde ‘Mayor’ olarak adlandırılan belediye başkanları doğrudan seçmenler tarafından seçiliyor. Bu belediyeler dışındaki bölgelerde belediye başkanı ‘Mayor’ en çok oy alan partinin ‘meclis üyeleri arasından’ yılda bir seçilirken esas karar ‘Belediye Lideri’ tarafından veriliyor. Belediye Lideri’nin yer aldığı beldede ‘Belediye Başkanlığı’ daha çok sembolik bir temsil makam özelliği taşıyor.

İlk en genç ve ilk kadın belediye lideri

15 YAŞINDA ÜYE OLDU
Londra doğumlu Nesil Çalışkan, London School of Economics and Political Science’tan mezun oldu. Çalışkan, İngiliz Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) toplumlararası ulusal eşitlik ve sağlık eşitsizliği biriminde proje yöneticiği yapıyor. 15 yaşında İşçi Partisi üyesi olan Çalışkan’ın eşi Oxford Üniversitesi’nde görev yapıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle