GeriAvrupa ‘İğrenç’ dedi sınavı geçersiz sayıldı, vejetaryen çıkınca karar geri alındı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘İğrenç’ dedi sınavı geçersiz sayıldı, vejetaryen çıkınca karar geri alındı

‘İğrenç’ dedi sınavı geçersiz sayıldı, vejetaryen çıkınca karar geri alındı

İngiltere’de ortaöğrenim bitirme sınavındaki din bilgisi sorularından birinde helal et için ‘iğrenç’ yorumu yapan öğrencinin sınavı geçersiz sayıldı. Müslümanlara karşı ırkçılık yapmakla suçlanan öğrencinin sıkı bir vejetaryen olduğu anlaşılınca sınav kurulu öğrenciden özür dileyerek kararı geri aldı.

İNGİLTERE’DE ortaöğrenim bitirme sınavındaki din bilgisi soruları bölümünde helal et hakkındaki fikri sorulan 16 yaşındaki Abigail Ward'ın, ‘Kesinlikle iğrenç’ yorumu ırkçı bulunduğu gerekçesiyle sınavı geçersiz sayıldı. Geçen haziran ayında yaşanan olayda, sınav kurulu vejetaryen olduğu açıklanan öğrencinin yorumunu ’edebe aykırı şekilde ırkçı’ olarak değerlendirdi.

ÖZÜR DİLEDİLER
Metro gazetesinin haberine göre, Ward'ın Eastbourne’deki okulu ise karara karşı çıkarak öğrencinin çok sıkı bir vejetaryen olması sebebiyle helal kesim yapan kasaplara tepkili olduğunu; Müslümanlarla ilgili herhangi bir olumsuz yorum yapmadığını söyledi. Sınav kurulu ise, daha sonra öğrencinin üzgün ve stresli olmasına neden oldukları için özür dileyerek söz konusu kararını geri aldığını açıkladı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle