GeriAvrupa Hükümet iklim paketini yumuşattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümet iklim paketini yumuşattı

Hükümet iklim paketini yumuşattı

Başbakan Merkel hükümeti iki hafta önce iklim paketini açıklamıştı, ancak iklim paketi daha bakanlar kuruluna gelmeden yumuşatıldı.

BAŞBAKAN Angela Merkel iki hafta önce iklim kabinesi ve hükümet ortaklarıyla birlikte Almanya’nın iklimi korumak için alacağı tedbirleri içeren iklim paketini açıkladı. Almanya’nın Paris sözleşmesindeki taahhütlerini yerine getirmeyi hedef alan iklim paketi akaryakıtta CO2 ücretlendirmesini, uçakla seyahat yerine tren yolculuğunu teşvik etme gibi bir dizi tedbirler öngörüyordu. Ancak Spiegel Online’ın haberine göre iklim paketi daha çarşamba günü Bakanlar Kurulu’na gelmeden yumuşatıldı. Yeni taslakta 2040 yılına kadar öngörülen CO2 tasarrufları ulusal hedef olarak nitelenmiyor.

İKLİM KONSEYİ RAPOR TUTMAYACAK
Ayrıca yeni taslakta Almanya’nın Paris sözleşmesinde belirlenen 2050 yılına kadar karbondioksit salınım oranını düşürme hedefi, bu hedef ‘takip edilecek’ diye yumuşatıldı. Almanya’da alınan tedbirlerin ne kadar etkili olduğunu inceleyecek olan kontrol mekanizmaları da zayıflatıldı. Uzmanlardan oluşacak İklim Konseyi ilk taslakta öngörüldüğü gibi her yıl rapor hazırlamayacak.

HÜKÜMETİN İFLASI
Taslağı hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Birlik partilerinin değiştirdiği ileri sürüldü. Kamuoyunda yetersiz bulunan ve eleştirilere hedef olan iklim paketinin yumuşatıldığı haberi yoğun tepki yarattı. Yeşiller, olayı hükümetin iflas açıklaması olarak niteledi.

MERKEL İDDİALARI REDDETTİ
Başbakan Angela Merkel ise iklimi koruma paketinin yumuşatıldığı haberlerini reddetti. Sinsheim’da İklim Arenası’nı açan ve ziyaretçilerle iklimi koruma konuları üzerine konuşan Merkel, kontrol mekanizmasının zayıflatılmadığını söyledi. Alınan tedbirleri takip edecek uzmanlardan oluşan iklim konseyinin incelemelerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Merkel, “Bu kontrol, iklimi koruma yasasında çok açık biçimde yer alacak” dedi. 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle