GeriAvrupa ‘Hotmail Olayı’ ekonomi bakanının istifasıyla bitti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Hotmail Olayı’ ekonomi bakanının istifasıyla bitti

‘Hotmail Olayı’ ekonomi bakanının istifasıyla bitti

Hırvatistan’ın en büyük şirketlerden ve iflasın eşiğinde olan Agrokor’un yeniden yapılanma sürecinde şirket yöneticileriyle yaptığı gizli e-posta haberleşmeleri ortaya çıkan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Girişimcilik ve Zanaat Bakanı Martina Dalic istifa etti. Dalic, şirketi iflasın eşiğinden kurtarmak yerine ülke ekonomisini geriye götürdüğünü kabul etti.

HIRVATİSTAN Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Girişimcilik ve Zanaat Bakanı Martina Dalic, başkent Zagreb’deki hükümet binasında Başbakan Andrej Plenkovic ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, hükümetteki tüm görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

EKONOMİYİ GERİYE GÖTÜRDÜ
Kamuoyunda “Hotmail Olayı” olarak da nitelendirilen gizli e-posta yazışmalarının sızmasının ardından yaptığı istifayı değerlendiren Dalic, “Yazışmaların kim tarafından sızdırıldığının bir an önce bulunmasını istiyorum. Yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Yazışmalarda kanuna ayrıkı ifadeler yok. Ancak hükümet ortakları yaptıklarımdan memnun olmadığı için anlaşmalı olarak istifa ediyorum” dedi. Kendisinin 2017 yılından bu yana süren Agrokor krizinde ‘bir yük’ olduğunu belirten Dalic, Agrokor krizinde şirketi iflasın eşiğinden kurtarmak yerine ülke ekonomisini daha geriye götürdüğünü kabul etti.

AGROKOR KRİZİ
Hırvatistan Savcılığı, Agrokor yöneticilerinin 2006-2017 yılları arasında sahte mali raporlar hazırladığını ve bu şekilde iş ortaklarını yanlış yönlendirdiği iddiasıyla soruşturma başlatmış ve savcılık talimatıyla yapılan operasyonda şirketin kurucusu ve eski sahibi İvica Todoric’in evinde arama yapılmıştı. İkametini İngiltere’nin başkenti Londra’ya aldıran Todoric hakkında uluslararası yakalama kararı çıkarılmış ve Todoric, İngiliz makamlarınca 7 Kasım 2017’de gözaltına alınmıştı. İfadesi alınan Todoric daha sonra serbest bırakılmıştı. Agrokor krizi sonucunda, şirketin sahibi Todoric’in de aralarında bulunduğu yönetim kurulu üyeleri şirket yönetiminden ayrılmış ve şirketin başına kayyum atanmıştı.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle