GeriAvrupa Hollanda'da Kurban Bayramı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda'da Kurban Bayramı

Hollanda'da Kurban Bayramı
refid:30154882-spot ilişkili resim dosyası

Hollanda'da yaşayan 1 milyona yakın Müslüman, Kurban Bayramı'nı büyük bir sevinçle karşıladı.

Bayram namazı için ülkedeki farklı camilere giden Müslümanlar, kimi yerlerde camilere sığmadı. Müslümanların yoğun olduğu Amsterdam, Lahey ve Rotterdam gibi şehirlerde camilere sığmayan cemaatin namazı avluya serilen halılarda kıldığı belirtildi.

Hollandada Kurban Bayramı


Hollanda polisi herhangi bir sorunun yaşanmaması için kimi camilerin etrafında güvenlik önlemi aldı. Müslümanlar daha sonra camilerde bayramlaştı.

Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan, bayramların insanları bir birine yaklaştırdığını söyledi.

Bayramların dayanışma ruhunun sergilenmesine vesile olduğunu belirten Arslan, şöyle konuştu:
"Tüm ülkemizin, tüm vatandaşlarımızın ve Hollanda Türk toplumunun Kurban Bayramı'nı tebrik ederim. Bu bayram gerçekten milletimizin daha fazla dayanışma sergilemesi için önemli bir vesile teşkil ediyor. Belki geçen bayrama göre biraz buruk giriyoruz, çok sayıda şahit ve gazimizle ilgili yaşadığımız acıları Hollanda Türk toplumu da hissediyor. Bunu da anavatanın bir parçası olarak gerçekten bu hislerinde burada terörü telin eden yürüyüşler düzenleyerek gösterdiler. Umarım gelecek bayram, daha heyecanlı, daha mutlu, daha huzurlu bir şekilde idrak edeceğimiz bayram olur."

Arslan, Hollanda'da gibi Türklerin yoğun olduğu bir yerde bayram heyecanının Türkiye'dekine benzer şekilde yaşandığına işaret etti.

Arslan, şunları kaydetti:
"Görevim icabı vatandaşlarımızın fazla yaşamadığı yerlerde de vazifede bulundum. Ama Hollanda'da büyük bir camiayız. Hemen hemen Türkiye'de kutlanılan şekilde bir heyecanı burada da duymak mümkün. Türk toplumu çok sayıda camileriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla bir birine her zaman bağlılık içinde bayramın heyecanını neredeyse Türkiye'de olduğu kadar yaşatmaktadır. Tabii memleketin özlemi mutlaka onların içinde her zaman olagelmiştir."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle