GeriAvrupa Hollanda’da evsizlerin sayısı iki kat arttı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda’da evsizlerin sayısı iki kat arttı

Hollanda’da evsizlerin sayısı iki kat arttı

Hollanda İstatistik Bürosu (CBS) tarafından yapılan araştırmaya göre, ülkede 18 ile 65 yaş arası evsizlerin sayısı 2009’da 17 bin 800 iken, 2018’de 39 bin 300’e yükseldi. Araştırmada, evsizlerin yüzde 57’sinin göçmen kökenli olduğu, Batılı olmayan göçmen kökenli evsizlerin sayısının ise yaklaşık üç kat artarak 6 bin 500’den 18 bin 300’e çıktığı belirtildi.

BU kişilerin yüzde 16’sını kadınların oluşturduğu tespitine yer verilen araştırmada, 18 ile 30 yaş arası evsizlerde ise sayının üç kat artarak 4 binden, 12 bin 600’e yükseldiği ifade edildi. Evsizlerin yüzde 37’sinin Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Utrecht gibi büyük şehirlerde yaşadığı kaydedildi. Ülkede kaçak yaşayan evsizlerin araştırmaya dahil edilmediği aktarıldı.
Hollanda Sağlık, Refah ve Spor Bakanlığı Devlet Müsteşarı Paul Blokhuis, kamu yayın kuruluşu NOS’a yaptığı açıklamada, rakamların ‘ürkütücü’ olduğunu belirterek, “Ülkede, evsizlerin sayısında düşüş yerine artış gösterdiğini biliyorduk fakat güçlü bir artışın olması hayal kırıklığı. Zengin bir ülkede insanları iyi bir çatı altında barındırmayı başaramadığımız için utanmamız gerekir” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle