GeriAvrupa Hollanda'da da satışlar durdu!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda'da da satışlar durdu!

Hollanda'da da satışlar durdu!

VW'nin dünya çapında 11 milyon araca özel bir hileli yazılım yükleyerek çevre kirliliğinin azaltılması için çok önemli olan emisyon ölçümlerini olduğundan düşük gösterdiği skandal iki bağımsız araştırmacının ABD Çevre Koruma Müdürlüğü’ne (EPA) yaptıkları araştırma sonuçlarını iletmeleriyle ortaya çıktı.

Bu skandalın ardından; İsviçre, EURO 5 emisyonu kategorisinde ve 2009 ila 2014 yılları arasında üretilen Audi, Seat, Skoda ve Volkswagen model dizel motorlu araçların satışını yasakladı.

Hollanda’daki bayiler ise satışları geçici olarak durdurdu. 

Şu ana kadar ABD, Almanya, İngiltere, İsviçre, İtalya, Fransa, Güney Kore, Kanada, Norveç ve İtalya skandalla ilgili olarak soruşturma başlattı.

Türkiye’de egzoz emisyon ölçümü konusunda birçok firma yetki alabilmektedir. Bu yetkiye sahip en büyük kuruluş aynı zamanda araç muayenesi için tek yetkili firma olan TÜVTÜRK’tür. TÜVTÜRK’ün ortakları arasında ise Doğuş grubu da bulunmaktadır. TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamaya göre ise mevcut skandal, kendilerinin yetkili olduğu periyodik muayeneleri değil araçların ilk ithaline yönelik izinlerin alınması (homologasyon) ile ilgili testleri içermektedir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle