GeriAvrupa Hollanda’da AB’nin göç politikaları protesto edildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda’da AB’nin göç politikaları protesto edildi

Hollanda’da AB’nin göç politikaları protesto edildi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da, AB’nin mülteci ve göçmen karşıtı politikaları protesto edildi. Farklı kurumlar tarafından organize edilen, Denk Partisi ve bazı sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği protestoya çok sayıda kişi katıldı.

DAM Meydanı’nda toplanan protestocular, ‘İnsancıl bir göç politikası’ ve ‘İnsanlara kapıyı aç, sermayeye değil’, ‘Sınırsız dayanışma’, ‘Önce insan hakları’, ‘Herkese kapımız açık’, ‘Sınırları aç’ ve ‘Irkçılığa yer yok’ yazılı dövizlerle, “Zaman ne zamanı, dayanışma zamanı, ne istiyoruz, mültecilere özgürlük” ve “Sınıra hayır, ulusalcılığa hayır, sürgünü durdur” sloganları atarak Museumplein Meydanı’na yürüdü.

Hollanda’da AB’nin göç politikaları protesto edildi

‘AKDENİZ’DEKİ ÖLÜMLER, UTANÇ VERİCİ’
Uluslararası Sosyalistler Vakfı Başkanı Ewout van den Berg, ülkelerinden savaş nedeniyle kaçan mülteciler ve çocukların güvenli olmayan ülkelere geri gönderilmesine dikkati çekmek için bu yürüyüşü yaptıklarını söyledi. Akdeniz’deki ölümlerin utanç verici olduğuna işaret eden van den Berg, “Sınırlar bilinçli bir şekilde kapatıldığı için mülteciler gemilerle hayatlarını ortaya koyarak AB’ye gelmeye zorlanıyorlar. Ülkesinden açlık, savaş, Batı’nın bombasından veya herhangi bir sebepten dolayı kaçan insanlar için kapılarımızı açmamız lazım. Onların boğulmasına sebep olmak yerine buraya gelebilmeleri için imkanlar sağlamamız lazım” diye konuştu. Van den Berg, hükümetten mültecileri kabul etmesini ve çocukları güvenli olmayan ülkelere geri göndermemesini istediklerini belirtti.

Hollanda’da AB’nin göç politikaları protesto edildi

‘HER ZAMAN KARŞI GELECEĞİZ’
Denk Partisi Amsterdam Belediye Meclis Üyesi Numan Yılmaz da bir insanın değerinin bir kağıt parçası olan pasaport üzerinden belirlenmemesi gerektiğine dikkati çekti. Yılmaz, “Batı ülkelerinin diğer ülkelerde savaş başlatıp ya da savaşa katkıda bulunup oradan kaçan insanlara kapıları kapatması vicdansızlık. Biz bugün bunun için buradayız, çünkü buna karşıyız ve her zaman karşı geleceğiz. Sesimizi duyuracağız” dedi.

Hollanda’da AB’nin göç politikaları protesto edildi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle