GeriAvrupa Hollanda burka yasağında geri adım attı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda burka yasağında geri adım attı

Hollanda burka yasağında geri adım attı

Hollanda İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren, tepkilerin ardından burka konusunda geri adım atarak yasağı askıya aldığını açıkladı.

HOLLANDA, burka yasağı konusunda geri adım attı. Hollanda’nın başkenti Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, ülkede onaylanan burka yasağını başkentte uygulamayı düşünmediğini açıklamıştı. Halseme’nin ardından Rotterdam ve Utrecht Belediyelerinin de burka yasağını uygulamayı düşünmediğini açıklaması üzerine Hollanda İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren, “Burka yasağını belirli bir müddet için askıya aldım” açıklaması yaptı. Amsterdam Belediye Başkanı Halsema’nın açıklamalarına da tepki gösteren Ollongren, şöyle dedi:

“Amsterdam Belediye Başkanı Halseme, burka yasağına ilk tepki gösteren oldu ve ardından Rotterdam ve Utrecht Belediyesi de tepki gösterdi. Hollanda’nın 4 büyük şehri, Lahey’de burka yasağının belediyeler ile istişare edilmesi yönünde açıklamada bulundu. Hollanda Senatosu, 5 ay önce uzun süredir üzerinde tartışılan burka yasasını onaylamıştı. Bu yasayla birlikte hedef, eğitim ve sağlık sektörü, toplu taşıma araçları ve devlet dairelerinde kişilerin yüzü tanınmayacak şekilde tekstil, maske veya kask gibi unsurlarla örtünmesinin yasaklanmasıydı.”

RUTTE: ER YA DA GEÇ...
Hollanda Başbakanı Marc Rutte ise burka yasağının er ya da geç uygulamaya geçeceğini açıkladı: “Şimdilik askıya alındı diye hiç kimse sevinmesin. Amsterdam, Rotterdam ve Utrecht gibi büyük belediyelerin burka yasağı uygulamasını geçmeyeceğini belirtmeleri çok üzücü. Burka yasağını büyük ve küçük tüm belediyeler uygulama mecburiyetinde kalacak. Burka yasağı kararı boşuna alınmadı ve yasalar büyük ve küçük belediyeler olmak üzere her belediye için geçerlidir.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle