GeriAvrupa Hırvatistan'da sel felaketi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hırvatistan'da sel felaketi

Hırvatistan'da sel felaketi

Yağışlar nedeniyle Kupa, Korana, Mreznica ve Sava nehirlerindeki su seviyesi yükselirken, Karlovac şehrinde 300'den fazla ev ve iş yerini su bastı.

Hırvatistan'da hafta başından itibaren etkili olan sağanak, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Başkent Zagreb yakınlarındaki Sava Nehri'nin yanı sıra Korana, Kupa ve Mreznica nehirlerindeki su seviyesi yükselirken, ülkenin kuzeyindeki Karlovac şehrinde 300'den fazla ev ve iş yerini su bastı.

Sel nedeniyle gece yarısından sonra Karlovac şehrinde olağanüstü hal ilan edildi, vatandaşları sele karşı uyarmak amacıyla siren çalındı.

Karlovac şehri yakınlarındaki Kupa, Korana ve Mreznica nehirlerindeki su seviyesinde yükselme gözlenirken, özellikle Kupa Nehri'nde su seviyesinin 845 santimetreye ulaştığı ve durumun her geçen saat daha kritik hale geldiği bildirildi.

Selden olumsuz etkilenen vatandaşların yardımına koşan itfaiye ekipleri, nehir kenarlarına kum çuvallarından bentler yaparak taşkınların etkisini azaltmaya çalışıyor.

Selden en fazla etkilenen Karlovac'ın yanı sıra ülkenin güneyindeki Şibenik, Vodice ve Tribunj şehirlerinde de etkili olan sağanak nedeniyle bazı ev ve iş yerlerinde hasar meydana geldiği öğrenildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle