Hindistan’da 23 yıl okula gitmeden maaş alan öğretmen rekor kırdı

YENİ DELHİ (CİHAN)
09.08.2014 - 13:41 | Son Güncelleme:

Hindistan’da, devlete ait Ahilya Aşram Okulu Müdürü Sushma Vaishya, 24 yıllık öğretmenlik kariyerinin 23 yılında işten kaytaran biyoloji öğretmeni Sancita Kashyap'tan şikayetçi oldu.

Madya Pradeş eyaletine bağlı Devas kentinde 1990'da biyoloji öğretmenliğine atanan Sancita Kashyap, bir yıl görev yaptıktan sonra üç yıl izin aldı. Kashyap, 1994'te İndore kentindeki bir okula tayin edildi fakat doğum izni aldı ve bir daha hiç çalışmadı. Hiç çalışmamasına rağmen Kashyap'ın resmi kayıtlarda hâlâ okulun kadrosunda göründüğü belirtildi.

Okula 3 biyoloji öğretmeni kontenjanı tanındığını, Kashyap yüzünden üçüncü öğretmenlerinin olmadığını belirten Vaishya, "Eyalet yetkililerini durumdan haberdar ettik. Kashyap'ın görevden alınmasını ve yerine işe gelecek birinin atanmasını talep ettik. Ancak şimdiye kadar hiçbir gelişme olmadı." diye konuştu.

Dünya Bankası tarafından yapılan bir araştırmada, işe gitmemenin son derece sorun olduğu Hindistan'da, öğretmenlerin yüzde 25'inin çoğu zaman okula gitmediğini, müfettişlerin habersiz kontrolleri sırasında da öğretmenlerin sadece yarısının okulda bulunduğu ortaya çıkmıştı.

24 yıllık öğretmenlik kariyerinin 23 yılında işe gitmeyen ve sürekli maaşını alan Kashyap'ın bu alanda rekor kırdığı sanılıyor.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı