GeriAvrupa Her şey mikrofon olarak kullanılabilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her şey mikrofon olarak kullanılabilecek

Her şey mikrofon olarak kullanılabilecek
refid:26955397 ilişkili resim dosyası

Telefon konuşmaların dinlenmesini istemeyenlerin, görüşmelerini artık boş odalarda yapmak zorunda kalacağı belirtildi.

Yeni geliştirilen bir video tekniği sayesinde saksı bitkileri ya da alüminyum folyo gibi gündelik nesnelerin titreşimlerinden konuşmalar yeniden yapılandırılabiliyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Adobe ve Microsoft, sıradan nesneleri mikrofona dönüştüren bir sistem geliştirdi. Geliştirilen tekniğe göre, yapılan konuşmaları yeniden dinlemek için titreşim yapan örneğin bir cips torbası, her şey kullanılabiliyor.

TEKNİK NASIL ÇALIŞIYOR?

Bir ses herhangi bir nesneye çarptığı zaman havada oluşan titreşim dalgaları, modern kameralarla kaydediliyor. Görüntü çok adımlı bir algoritma işleminden sonra yeniden ses sinyallerine dönüştürülüyor. Saksı bitkileri, çaydanlık, kahve fincanları, alüminyum folyo gibi çok değişik malzemelerle deney yapan araştırmacılara göre, en uygun nesneler hafif ama sert olanlar. Uygulamanın piyasada kullanılan lazer mikrofanlarla benzerlik taşıdığı, yeni sistemde nesnenin sesi yansıtmasına dahi gerek kalmadığı belirtiliyor. Ses geçirmez camların dahi sistem karşısında çaresiz kaldığı ifade ediliyor.

Söz konusu teknik, şimdilik yüksek hızlı kameralarla ve çok uzak olmayan uzaklıklarda anlaşılabilir kayıtlar yapabiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle