GeriAvrupa Her 5 Alman emekliden 1’i açlık sınırında yaşıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her 5 Alman emekliden 1’i açlık sınırında yaşıyor

Her 5 Alman emekliden 1’i açlık sınırında yaşıyor

Almanya’da Sol Parti’nin soru önergesine cevap veren hükümet, emeklilerin yüzde 19.5’inin açlık sınırında yaşadığını açıkladı. Buna göre ülkedeki her 5 emekliden 1‘i 1000 Euro’dan daha az maaş alıyor.

ALMANYA’da Sol Parti Federal Meclis milletvekili Matthias Birkwald’ın soru önergesini yanıtlayan hükümet, emeklilerin yüzde 19.5’inin düşük emekli maaş aldığını açıkladı. Her 5 emekliden 1’i 1000 Euro’dan daha düşük emekli maaşı alırken, karı koca emekli çiftlerin toplam maaşı bin 500 Euro’nun altında olanların sayısı da yine yüzde 20 civarında. Almanya’da açlık sınırında emekli maaşı alanların oranı 2017 yılında yüzde 17’in altındaydı. Bu oran son iki yılda yüzde üç arttı. 2007 yılında açlık sınırında emekli maaşı alanların oranı yüzde 14’tü.

Her 5 Alman emekliden 1’i açlık sınırında yaşıyor

EN AZ 1050 EURO OLMASI GEREKLİ
Sol Parti milletvekili Birkwald, ülkede bir emekli için yaşamı gerekli asgari gelirin en az 1050 Euro olması gerektiğini söyledi. Hükümet ortağı SPD, temel emeklilik yasasını hayata geçirerek düşük maaş alan emeklilerin durumunu düzeltmeyi hedefliyor. SPD’li Çalışma Bakanı Hubertus Heil’ın tasarısını hükümetin diğer ortağı CDU/ CSU’da kabul ederse 80 bin emeklinin maaşında düzeltme sağlanabilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle