GeriAvrupa Her 14 evlilikten biri eşcinseller arasında yapıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her 14 evlilikten biri eşcinseller arasında yapıldı

Her 14 evlilikten biri eşcinseller arasında yapıldı

Eşcinsel evliliğin yasallaştığı 2017 yılının Ekim ayından 2018 sonuna kadar Almanya’da 33 bin eşcinsel çift nikah kıydı. Ülkedeki her 14 evlilikten biri eşcinsel çiftler arasında yapıldı.

ALMANYA İstatistik Dairesi, Almanya’da eşcinsel çiftler arasında nikah kıyılmasının yasallaştığı 1 Ekim 2017 tarihinden 2018 sonuna kadar geçen 15 aylık sürede yaklaşık 33 bin eşcinsel çiftin evlendiğini duyurdu. Söz konusu zaman diliminde Almanya’da kıyılan her 14 nikahtan biri eşcinsel çiftler arasında gerçekleşti.

İstatistik Dairesi verilerine göre söz konusu tarihler arasında kıyılan 449 bin 466 nikahın 32 bin 904’ü eşcinsel çiftler arasında gerçekleşti.

Her 14 evlilikten biri eşcinseller arasında yapıldı

MERKEL HEP KARŞI ÇIKMIŞTI
Yapılan bu evliliklerden 21 bin 477 tanesi, eşcinsel evliliklerin yasal olmadığı dönemde, devlet tarafından tanınan ‘Kayıt altına alınmış hayat arkadaşlığı’ statüsünden evlilik statüsüne dönüştürme neticesinde meydana geldi.
Başbakan Angela Merkel, daha önce sürekli karşı çıktığı eşcinsel evliliği ile ilgili olarak yaklaşık iki yıl önce katıldığı bir etkinlikte, bu tavrından geri adım atmış ve her milletvekilinin bu konuda kendi vicdanı doğrultusunda karar verebileceğini ifade etmişti. Bunun üzerine Almanya Parlamentosu, uzun yıllar tartışılan tasarıyı, 2017 yılının yaz döneminde onaylamıştı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle