GeriAvrupa Hemşirelerin kötü el yazısı öldürüyormuş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hemşirelerin kötü el yazısı öldürüyormuş

Hemşirelerin kötü el yazısı öldürüyormuş
refid:27270511 ilişkili resim dosyası

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma hemşirelerin kötü el yazısı ve unutkanlığı nedeniyle her yıl binlerce kişinin gereksiz yere hayatını kaybettiğini ortaya çıkarttı.

Portshmouth’daki Queen Alexandra ve Coventry’deki University Hastaneleri’nde hemşirelere hasta bilgilerini kaydetmeleri için özel programlar yüklenmiş iPhone ve iPad’ler veren araştırmacılar, bu uygulama sayesinde hastanelerdeki yıllık ölüm sayısının yüzde 15 oranında azaldığını tespit ettiklerini söyledi.

Hemşirelerin düzenli olarak hastaların nabzını, ateşini ve kanlarındaki oksijen oranını ölçmekle yükümlü olduğunu belirten uzmanlar, bu ölçümlerin çoğu zaman aksatıldığını ya da el yazısı ile alınan notların doktorlar tarafından tam olarak anlaşılamadığını belirtti.

Deney kapsamında hemşirelere verilen iPad ve iPhone’ların onlara ölçüm yapmaları gereken zamanları hatırlattığı ve ölçüm sonuçlarını yazacakları formatı gösterdiği ve bu şekilde tüm hastaların düzenli olarak ve doğru şekilde kontrol edilmesini sağladığı belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle